Ochrona skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV jest niezwykle istotna dla utrzymania jej zdrowia i urody. Jednakże w miarę rozwoju wiedzy o pielęgnacji skóry, pojawiają się różne opinie na temat stosowania kremów z filtrem SPF. Niektórzy twierdzą, że SPF to podstawa dobrej pielęgnacji skóry, zaś inni zwracają uwagę na fakt, iż tego typu kremy mogą prowadzić do zatkania porów i powstawania niedoskonałości. W tym artykule przeanalizujemy fakty i mity dotyczące SPF oraz rozwiejemy wątpliwości, które mogą towarzyszyć wyborowi odpowiedniego produktu do ochrony przed promieniowaniem UV.
Wysoki SPF lepiej chroni skórę, czyli MIT
Mało osób wie, że wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej (Sun Protection Factor), czyli SPF, wskazuje jedynie, po jakim czasie promieniowanie spowoduje oparzenie słoneczne. Istnieje błędne przekonanie, że kremy z filtrem 50 lepiej chronią skórę niż te o niższym wskaźniku. Jest to jak najbardziej błędne założenie. Prawda jest taka, że każdy SPF “chroni” skórę w takim samym stopniu. Różnicę stanowi jedynie czas tej ochrony. Nakładając na siebie krem o wyższym wskaźniku, możemy po prostu dłużej przebywać na słońcu. Tak więc zastosowanie filtra 15 spowoduje, e skóra zaczerwieni się 15 razy później, niż gdyby nie miła ochrony. Poza tym warto mieć na uwadze to, że nie ma czegoś takiego jak bezpieczne opalanie. Promienie słoneczne zawsze będą szkodliwie oddziaływać na naszą skórę.
Krem z filtrem powinno stosować się cały rok – FAKT
Jest zima, słońce schowało się za chmurami i panuje mróz, więc większość z nas uważa, że stosowanie kremu z filtrem nie ma najmniejszego sensu. Nic bardziej mylnego! SPF powinno się stosować cały rok, ponieważ w rzeczywistości promieniowanie słoneczne wpływa na nas przez cały czas. Występuje ono nawet w pochmurne dni, zimą i jesienią oraz gdy przebywamy w domu. Poza tym uszkodzenia posłoneczne nie pojawiają się tylko latem lub podczas przebywania na plaży. Dlatego też tak ważna jest ochrona przeciwsłoneczna przez cały rok.
Ciemniejsza karnacja nie wymaga SPF – MIT
Każdy rodzaj skóry starzeje się pod wpływem promieniowania słonecznego. Dlatego też osoby z ciemniejszą karnacją powinny przywiązywać taką samą uwagę do ochrony przeciwsłonecznej jak osoby z jasną karnacją. Prawdą jest jednak to, że osoby o ciemniejszej skórze mają naturalnie większą ilość melaniny, która chroni przed promieniowaniem UV i dzięki temu mogą przebywać na słońcu trochę dłużej. Nie są one jednak całkowicie odporne na szkodliwe skutki słońca. Jeśli takie osoby nie stosują kremów z filtrem, z pewnością po latach zobaczą skutki swojego działania.
Wystarczy nałożyć SPF raz dziennie – MIT
Odwołując się do wcześniejszej kwestii związanej z czasem działania kremów z filtrem, zdecydowanie jednorazowe nałożenie SPF to za mało, aby skóra posiadała pełną ochronę. Im niższy faktor, to tak naprawdę częściej należy reaplikować krem. Wartość SPF zmniejsza się bowiem z upływem czasu, zwłaszcza po kontakcie z wodą lub potem. Dlatego zaleca się ponowne nakładanie kremu co 2-3 godziny, a także po każdym kontakcie z wodą. Zresztą pewnie sami niejednokrotnie moglibyśmy zauważyć, że w kontakcie z wodą, skórą szybciej się opala. Reaplikacja jest jednak ważna nie tylko na wakacjach, ale również na co dzień. Krem z filtrem to tak naprawdę niezbędnik każdej damskiej torebki.
SPF to istotny kosmetyk w walce z przebarwieniami, czyli FAKT
Stosowanie kremu z filtrem jest szczególnie istotne w przypadku osób, które borykają się z przebarwieniami skórnymi. Dlaczego? Gdyż to właśnie promieniowanie słonecznie jest odpowiedzialne za powstawanie przebarwień, a w dłuższym okresie czasu może je potęgować. Stosowanie SPF jest również zalecane osobom zmagającym się z trądzikiem, który także może powodować powstawanie przebarwień. Dlatego też regularna aplikacja kremu z wysokim SPF jest kluczowa, szczególnie podczas porannej pielęgnacji.
Pamiętaj jednak, że w trosce o zdrową cerę, warto również zadbać o treściwy sen. Z pewnością pomoże Ci w tym wygodny materac dostosowany do Twoich potrzeb. Być może pod tym linkiem: https://sennamaterace.pl/114-materace-100×200 znajdziesz dla siebie idealny produkt.
SPF może powodować niedoskonałości, czyli niestety FAKT
Część społeczeństwa przeciwna stosowaniu kremów z filtrem SPF ma niestety poniekąd rację. Z jednej strony ochrona przeciwsłoneczna jest naprawdę istotna i zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry, lecz z drugiej strony SPF może powodować u niektórych osób pewne komplikacje skórne. Co zatem jest tutaj faktycznie ważne? Stan naszej skóry za kilkadziesiąt lat czy obecny? Główny problem stanowią tutaj składniki chemiczne zawarte w kremach z filtrem. Niektóre z nich mogą bowiem podrażniać skórę lub być alergenami. Na przykład składniki takie jak oksybenzon czy avobenzon mogą wywoływać reakcje u osób o wrażliwej skórze. Większość kremów z SPF zatyka także pory skóry, co z kolei prowadzi do powstawania zaskórników i trądziku, zwłaszcza u osób z już istniejącymi problemami z cerą. Pojawią się więc pytanie, czy faktycznie warto stosować SPF, który z jednej strony pomaga uporać się z potrądzikowymi przebarwieniami, a z drugiej nasila ten trądzik. Poza tym krem z filtrem może także stanowić zbyt duże obciążenie dla skóry, nie tylko ze względu na jego gęsta konsytencję. W niektórych przypadkach stosowanie wielu produktów kosmetycznych na raz jest niestety złym rozwiązaniem. Dlatego też coraz więcej osób ceni sobie minimalizm w pielęgnacji. Czasem mniej znaczy więcej.
Krem z poprzedniego sezonu działa tak samo – MIT
Wielu z nas wykorzystuje ubiegłoroczne kremy na kolejny sezon wakacyjny. Czy jest to jednak dobre rozwiązanie? Pod względem ekonomicznym na pewno, ale jest to niestety jedyna korzyść. Filtry słoneczne mają bowiem swoją określoną trwałość, która tracą po otwarciu opakowania. Należy więc wiedzieć, że żaden krem i jego faktor po roku nie gwarantuje już dobrej ochrony.
Filtrowanie promieniowania UV za pomocą kremu z filtrem SPF to kluczowy krok w pielęgnacji skóry. Unikanie nadmiernego wystawiania skóry na słońce może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka raka skóry oraz utrzymania jej młodzieńczego wyglądu. Stosowanie SPF ma jednak w niektórych przypadkach swoje minusy. Dlatego też sami powinniśmy zdecydować, czy krem z filtrem jest faktycznie koniecznym punktem w naszej pielęgnacji.
Przeczytaj również: