Dzięki systematycznemu wykonywaniu badań profilaktycznych możliwe jest znaczne zwiększenie szansy na wykrycie ewentualnych problemów zdrowotnych. Dlaczego warto systematycznie się badać? Jakie badania wykonywać i jak często to robić?
Dlaczego warto się badać?
Jeśli chcesz jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem i sprawnością, pamiętaj o tym jak ważne są badania profilaktyczne. Dzięki nim możesz z wyprzedzeniem wykryć różne choroby. Wiele schorzeń można wówczas zdecydowanie łatwiej wyleczyć. Badania możesz wykonywać zarówno prywatnie, jak i korzystając z tych dostępnych na NFZ. Nie rezygnuj z tej możliwości! Profilaktyka jest bezpieczna i praktycznie bezbolesna.
Najlepszym rozwiązaniem jest regularne kontrolowanie stanu zdrowia u jednego lekarza internisty, który znając historię danego pacjenta, może szybko wyłapać pojawiające się nieprawidłowości. Doskonały przykład to nadciśnienie tętnicze. Jest obecnie jednym z podstawowych problemów cywilizacyjnych – przez lata nie daje żadnych dolegliwości. Ostatecznie jednak szkodzi sercu, naczyniom krwionośnym i nerkom. Lekarz może wykryć je na wczesnym etapie i przepisać pacjentowi skuteczne leki. Inwestycja czasu i pieniędzy w badania profilaktyczne jest zdecydowanie opłacalnym ulokowaniem tych zasobów.
Podstawowe badania profilaktyczne
Morfologia z rozmazem OB, lipidogram i poziom glukozy
To podstawowe badania, które można wykonać praktycznie wszędzie. Zarówno w większym mieście, takim jak Grudziądz, jak i w niewielkiej miejscowości, w której znajduje się przychodnia z laboratorium. Krew należy badać co roku. Skierowanie można z łatwością otrzymać od lekarza rodzinnego. Pozwala to szybko wykryć stany zapalne, ewentualne zmiany cukrzycowe. Lipidogram to podstawowe badanie wykorzystywane w profilaktyce miażdżycy.
Badanie moczu
Podobnie, jak krew, tak samo mocz należy sprawdzać co roku. Skierowanie również może wypisać lekarz rodzinny. Jakie korzyści wynikają z kontrolowania moczu? Pozwala to na wczesne wykrycie nieprawidłowości w obrębie układu moczowego i nerek. Jest to kompletnie bezinwazyjne badanie, które nie wiąże się nawet z najmniejszym dyskomfortem.
Cytologia i badanie piersi
Cytologia to badanie, które powinna wykonywać każda kobieta, która rozpoczęła współżycie. Jest to refundowane przez NFZ dla pań w wieku od 25 do 29 lat, a także powyżej 59 roku życia. Jest to podstawowe badanie, mające na celu wykrycie ewentualnego raka szyjki macicy. Aby wykonać to badanie, nie potrzeba mieć żadnego skierowania. Z kolei piersi należy badać samodzielnie w domu po każdej miesiączce. Raz w roku, przy okazji wykonywania cytologii, powinien zrobić to ginekolog.
Tarczyca
Dużym problemem w dzisiejszym społeczeństwie są zaburzenia hormonalne. Nadczynność i niedoczynność tarczycy to klasyczne zaburzenia rozpoznawane przez endokrynologów u tysięcy pacjentów. Raz do roku warto poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie i sprawdzić poziom TSH, FT3 i FT4. Osoby, które są w tej kwestii obciążone genetycznie lub odczuwają niepokojące objawy, powinny też wykonywać USG tego gruczołu.
EKG
EKG to badanie, które jest niezbędna dla kontrolowania prawidłowego funkcjonowania serca i układu krwionośnego. Warto wykonać je raz w ciągu roku, a skierowanie wydaje lekarz rodzinny. Aby wyniki było miarodajne, konieczne jest pojawienie się na badaniu bez uprzedniej aktywności fizycznej – sprawi ona, że rezultat będzie niemiarodajny.
Mammografia
Kobiety w wieku od 30. do 45. lat powinny co 2 lata wykonywać mammografię. Po 50 roku życia warto zwiększyć częstotliwość badań do 1 roku. Prześwietlenie piersi pozwala wykryć wszelkie zmiany nowotworowe, a także ewentualne zwapnienia w piersiach. Jest to bardzo ważne badanie dla każdej kobiety.
Wizyta u stomatologa
Każdy z nas raz na pół roku powinien udać się do stomatologa. Dentysta wówczas sprawdza ogólny stan zdrowia jamy ustnej, usuwa osad nazębny, a także wykrywa ewentualne ubytki. Dzięki szybkiemu wykryciu próchnicy czy choroby przyzębia można uniknąć późniejszych przykrych dolegliwości. Większość osób wybiera prywatną opiekę dentystyczną, jednak część procedur można wykonać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Profilaktyka zdrowotna – co jeszcze jest ważne?
Badania profilaktyczne to podstawa, jednak ich wykonywanie nie przyniesie wymiernych korzyści bez dbania o zdrowy styl życia i ogólne dobre samopoczucie. Koniecznie dbaj o swoją dietę i aktywność fizyczną. Są to podstawowe filary zdrowego trybu życia. Dzięki nim organizm może przez wiele lat efektywnie funkcjonować, a ryzyko chorób cywilizacyjnych znacznie się zmniejsza.
Nie pomijaj również tego, jak ważny jest sen. Pracuj nad higieną sypialnianą, a także dobrze wyposaż swoje łóżko. Zorientuj się, jakie jest podstawowe zastosowanie materaca, a także wybierz ergonomiczną poduszkę. Nocny wypoczynek jest niezbędny dla efektywnej regeneracji. Jego brak to jeden z istotnych czynników zwiększających ryzyko zachorowania na wiele schorzeń – zarówno o podłożu fizjologicznym, jak i psychicznym.
Badania profilaktyczne to obowiązkowy element życia każdej osoby dbającej o swoje zdrowie. Jeśli masz pytania w tym zakresie – skonsultuj się ze swoim lekarzem internistą.