Coraz większą popularnością cieszy się naturalna pielęgnacja, która bazuje na wykorzystaniu łatwo dostępnych produktów, a porzuca kosmetyki znajdujące się w pierwszych rzędach na drogeryjnych półkach. W szczególności dużym zainteresowaniem wykazuje się glinka zielona, która posiada szereg korzyści dla naszej cery. To jednak nie wszystko! Charakteryzuje się ona także takimi właściwościami, dzięki którym glinkę zielona można stosować w różnych dziedzinach, nie tylko w kosmetyce. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej fascynującej substancji, jej właściwościom oraz różnym sposobom jej wykorzystania.

Czym jest glinka zielona?

Glinka zielona, znana również jako illit, jest rodzajem minerału z grupy glinokrzemianów. Jest to naturalny minerał, który występuje głównie w skałach osadowych, a także może być znaleziony w postaci sproszkowanej lub w formie składnika kosmetyków i suplementów diety. Glinka zielona charakteryzuje się zielonkawo-szarawym kolorem i ma drobnistą strukturę. Najczęściej właśnie kojarzymy ją jako dodatek wielu produktów kosmetycznych, ale nierzadko stosuje się ją także samodzielnie w postaci maseczek na twarz.

Właściwości glinki zielonej

Glinka zielona wykazuje mnóstwo korzystnych właściwości. Przede wszystkim warto wiedzieć, że im intensywniejszy kolor glinki, tym substancja jest droższa, ponieważ charakteryzuje się większą ilością prozdrowotnych substancji. Ich zasługą są w pierwszej kolejności wartości takie jak krzem, magnez, wapń, potas, sód czy mangan. Ich obecność oznacza m.in. zdolność do absorbowania nadmiaru sebum i zanieczyszczeń z powierzchni skóry, co czyni glinkę zieloną skutecznym składnikiem do oczyszczania skóry. Wymienione minerały doskonale również odżywiają i wzmacniają skórę, dzięki czemu jest ona bardziej jędrna i promienna. Glinka zielona posiada także antybakteryjne działanie – działa łagodząco na podrażnioną skórę i może pomóc w zwalczaniu bakterii, które powodują trądzik i inne problemy skórne. Dlatego też kosmetyki z glinką zieloną są tak polecane osobom z cerą problematyczną i tłustą. Poza tym substancja ta jest również znana ze swoich właściwości uśmierzających stany zapalne skóry.

Działanie glinki zielonej

Glinka zielona: właściwości i zastosowanieObecność tak korzystnych minerałów i innych składników w glince zielonej sprawia, że substancja ta stosowana w pielęgnacji skóry daje znakomite i dość szybkie efekty. Produkty z glinką zieloną w głównej mierze świetnie radzą sobie z regulacją wydzielania sebum, co też jest istotne dla zapobiegania powstawaniu nowych wyprysków i innych niedoskonałości. Ponadto glinka zielona działa jak naturalny „zmywacz”, usuwając zanieczyszczenia, toksyny i martwe komórki z powierzchni skóry. Jest skutecznym składnikiem do głębokiego oczyszczania porów, co przekłada się na zdrowszą i bardziej promienną skórę. Nie sposób pominąć także działania przeciwzapalnego glinki zielonej – pomaga ona zmniejszyć zaczerwienienie, swędzenie oraz obrzęk skóry, przynosząc ulgę nie tylko osobom z trądzikiem, ale także tym, którzy zmagają się z ukąszeniami owadów czy oparzeniami słonecznymi. Co więcej, glinka może być stosowana w leczeniu zewnętrznym takich dolegliwości, jak ból mięśni i stawów.

Jak stosować glinkę zieloną w kosmetyce?

Wszystkie wyżej opisane efekty ze stosowania glinki zielonej nie są jednak możliwe bez odpowiedniej wiedzy dotyczącej wykorzystania tej substancji. Jeśli chodzi o dziedzinę kosmetyki, glinkę zieloną najczęściej wykorzystuje się w formie maseczki na twarz. Po pierwsze upewnijmy się, że przed jej nałożeniem nasza skóra jest dokładnie oczyszczona. Zaleca się z kolei, aby glinkę nakładać na nieco wilgotną twarz, a maseczkę trzymać w ten sposób do 20 minut. Ważne jest jednak to, aby nie doprowadzić do jej całkowitego zastygnięcia. W tym celu warto co jakiś czas spryskać twarz zwykłą wodą lub tonikiem i oczywiście nie należy przekraczać zalecanego czasu trzymania maseczki na skórze.

Glinkę można także stosować na włosy. Jedną z opcji jest dodanie jej do stosowanego na co dzień szamponu. Drugie rozwiązanie zakłada wymieszanie glinki z ulubionym olejkiem na włosy i stosowanie takiej mieszanki w formie maski, którą pozostawiamy na głowie przez 5-10 minut, a następnie dokładnie spłukujemy. Glinkę możemy również dosypać do kąpieli. Jednak pamiętajmy o tym, aby czas przebywania w wannie nie przekraczał 20 minut.

Glinka zielona w leczeniu dolegliwości skórnych

Glinka zielona jest też często wykorzystywana w leczeniu różnorodnych dolegliwości skórnych ze względu na jej właściwości oczyszczające, przeciwzapalne i łagodzące. Przede wszystkim stosuje się ją w przypadku trądziku – wtenczas można ją aplikować nawet punktowo, jeśli chcemy pozbyć się pojedynczych wyprysków. Maseczka z glinki zielonej jest również dobrym rozwiązaniem dla osób zmagających się z łuszczycą. Łagodzi ona jej objawy oraz wspomaga proces gojenia. W tym przypadku może być także stosowana jako dodatek do kąpieli. Stanowi też doskonałą opcję przy oparzeniach słonecznych, kiedy skóra jest mocno zaczerwieniona, podrażniona i potrzebuje dobrego nawilżenia. Maseczka z glinki zastosowana na dotknięte obszary skóry powinna przynieść ulgę oraz przyspieszyć proces regeneracji. Z kolei glinka zaaplikowana na miejscowe ukąszenia owadów pozwala złagodzić dyskomfort związany ze swędzeniem i obrzękiem.

Glinka zielona jako detoksykacja organizmu

Nie wiele osób wie natomiast, że glinka zielona może być również stosowana jako suplement diety w celu detoksykacji wewnętrznej organizmu. Wtenczas glinkę zieloną najczęściej dodaje się do szklanki wody. Należy jednak upewnić się, że zakupiona przez nas substancja nadaje się do spożycia. Woda z dodatkiem glinki powinna mieć też jednolity kolor – nie mogą w niej występować grudki. Codzienne przyjmowanie tej postaci glinki zielonej może wspomóc pracę układu pokarmowego, zwłaszcza w przypadku zatruć oraz wzdęć. Pamiętajmy przy tym, że z tego sposobu nie powinny korzystać kobiety ciężarne oraz osoby, które przyjmują inne lekarstwa mogące wejść w interakcję z glinką zieloną.

Nie zapominajmy również o zdrowym śnie, który jest uwarunkowany obecnością wygodnego materaca. Jeśli poszukujesz dla siebie odpowiedniego produktu, z pewnością znajdziesz go w salonach w Grudziądz.

Glinka zielona to wszechstronny minerał o wielu korzystnych właściwościach dla zdrowia i urody. Jej wyjątkowe właściwości, takie jak zdolność do absorpcji, mineralizacji oraz działanie antybakteryjne, sprawiają, że znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce i medycynie naturalnej. Bez wątpienia jest to składnik, na który warto zwrócić uwagę w pielęgnacji skóry oraz w dbaniu o ogólny stan zdrowia organizmu.