Dokonujesz zmian w swoim mieszkaniu i zaczynasz od sypialni? Przypominamy: zwróć uwagę na swój materac! To on stanowi najważniejszy element łóżka, natomiast kolorystyka i dekoracje są jedynie atrakcyjnym wizualnie dodatkiem. Często zastanawiamy się, jaki materac właściwie wybrać. Tyle jest rodzajów na rynku, mnóstwo informacji, że niejednokrotnie gubimy się w ich gąszczu. Dziś weźmiemy pod lupę podłoża piankowe oraz lateksowe – ich podobieństwa oraz różnice. Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się więcej!

Materac, czyli najważniejszy element sypialni

Zacznijmy od tego, dlaczego w ogóle warto pomyśleć nad tym, jaki materac wybrać do sypialni. Świadomość w tym temacie rośnie, jednak wciąż zdarza się, że myślimy o konkretnym rozmiarze i najniższej cenie – a reszta nie ma znaczenia. Nic bardziej mylnego! To właśnie od prawidłowo dobranego materaca zależy poziom naszego wypoczynku oraz samopoczucie w trakcie dnia. Podłoże, na którym śpimy, ma za zadanie wesprzeć nasz kręgosłup, dając stabilne podparcie plecom oraz wymuszając prawidłową postawę ciała w trakcie wypoczynku. Co więcej, na rynku istnieje mnóstwo rodzajów materacy do łóżka, dlatego ważne jest to, by znać ich cechy charakterystyczne i umieć dobrać właściwy do swoich upodobań i potrzeb.

Materac piankowy czy lateksowy - który wybrać?Materace piankowe i lateksowe – podobieństwa

Choć spotkamy się z wieloma innymi rodzajami materacy, to w dzisiejszym artykule sprawdzimy, jakie są podobieństwa i różnice między podłożami piankowymi, a lateksowymi. Łączy je wiele, w tym przede wszystkim wygoda użytkowania. Nie powodują efektu falowania, przez co świetnie sprawdzają się w dwuosobowych łóżkach dla par. Wielu klientów uznaje je za bardzo wygodne – zarówno te piankowe, jak i lateksowe rozwiązania. Oba stanowią świetne podparcie dla kręgosłupa, dając tym samym możliwość utrzymania ciała w prawidłowej pozycji w trakcie odpoczynku. Co więcej, materace do spania minimalizują naciski na ciało, zapewniając jednocześnie równomiernie rozłożenie ciężaru na produkcie i odciążenie pleców. W obu kategoriach istnieje dużo mniejszych podkategorii, dzięki czemu tak naprawdę każdy ma możliwość odnalezienia idealnego podłoża dla siebie ze względu na różnorodność na rynku.

Materace piankowe i lateksowe – różnice

Jak można się spodziewać, materace piankowe i lateksowe różnią się między sobą poszczególnymi właściwościami. Jakimi dokładnie? Przede wszystkim komfortem użytkowania – prawdopodobnie pianka termoelastyczna będzie lepszym rozwiązaniem dla każdego, kto określa siebie jako osobę wrażliwą na nacisk. Tym samym lateks jest twardszym materiałem niż pianka termoelastyczna, która powoduje wrażenie “zapadania się” i otulania przez podłoże. Możliwe więc, że dla tych, którzy są przyzwyczajeni do spania na średnio twardym podłożu, lepszym wyborem będą materace lateksowe niż piankowe. Warto to jednak zweryfikować przed zakupem w sklepie stacjonarnym, dotykając produkt i kładąc się na nim.

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który materac wybrać – lateksowy czy piankowy? Oba mają swoje zalety i wady, dlatego decyzja powinna polegać na doborze produktu do własnych preferencji oraz potrzeb.