Zmywarka to bez wątpienia genialny wynalazek, który sprawia, że nie musimy poświęcać zbyt wiele czasu na ręczne mycie naczyń. Warto jednak pamiętać, że część akcesoriów kuchennych nie nadaje się do mycia w zmywarce. W ten sposób mogą się bowiem uszkodzić, zarysować, a nawet skurczyć. Niektóre naczynia negatywnie też wpływają na kondycję urządzenia. Często idziemy na skróty, zupełnie nie zastanawiając się nad tym, czym umieszczenie niektórych przedmiotów może skutkować po zakończonym cyklu mycia. Pewne akcesoria zdecydowanie lepiej umyć ręcznie, oszczędzając sobie rozczarowania i nerwów. Oto lista rzeczy, których absolutnie nie powinniśmy wkładać do zmywarki.

Drewniane deski i przybory kuchenne

W zmywarce przede wszystkim nie powinniśmy umieszczać przedmiotów z drewna, takich jak deski czy łopatki. W ten sposób Tych rzeczy nie powinieneś myć w zmywarce!możemy nie tylko sprawić, że się połamią, rozwarstwią czy odkształcą, ale także zaszkodzą samemu urządzeniu. Duża ilość wilgoci bywa zgubna dla drewna, prowadząc do niszczenia się filtra zmywarki przez drewniane drzazgi. Tego typu akcesoria kuchenne mogą również napęcznieć, tracąc swoją użyteczność oraz walory estetyczne. Drewniane przybory cechują się ekologicznością i wytrzymałością, lecz pod warunkiem, że myjemy je ręcznie w zlewie.

Ręcznie malowane naczynia oraz porcelana

Ryzykowne może być także umieszczanie w zmywarce ręcznie malowanych naczyń. Zwykle są to przedmioty dość delikatne, które pod wpływem wysokiej temperatury wody mogą się matowić, rysować oraz tracić kolory z farb. Z czasem rysunki na naczyniach całkowicie bledną, a przecież nie na tym nam zależy. Podobnie jest w przypadku porcelanowych naczyń. Wysoka temperatura oraz duże ciśnienie mogą spowodować, że cenne filiżanki czy talerze popękają. Kruche akcesoria kuchenne zdecydowanie lepiej myć ręcznie, a w szczególności wtedy, gdy dodatkowo posiadają kolorowe zdobienia. Warto przy tym zapoznać się z zaleceniami producenta – tylko wtedy będziemy cieszyć się pięknymi naczyniami przez długie lata.

Noże kuchenne

Co z kolei zaskakujące, w zmywarce nie powinniśmy również umieszczać noży kuchennych. Dlaczego? Ponieważ długotrwałe mycie może negatywnie wpłynąć na ich ostrza, prowadząc w końcu do stępienia. Dodatkowo chemikalia stosowane w detergentach przeznaczonych do zmywarek powodują korozję stali, co skutkuje całkowitym zużyciem noży. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest ich własnoręczne mycie ciepłą wodą i delikatnym preparatem.

Patelnie teflonowe oraz żeliwne

Ze zmywarką nie lubią się też teflonowe oraz żeliwne naczynia, najczęściej patelnie. Tutaj ponownie spory wpływ wywierają silne detergenty, które choć pozbywają się najbardziej uciążliwych zanieczyszczeń, to prowadzą do uszkodzenia i rdzewienia powierzchni tego rodzaju przedmiotów. Powłoka patelni może zostać naruszona, przez co przyrządzane potrawy zaczną do niej przywierać. Teflon, umieszczany w zmywarce, potrafi się łuszczyć, a gdy zauważymy tego typu zmiany, naczynie nadaje się już niestety tylko do wyrzucenia. Ręcznie powinniśmy także myć garnki oraz patelnie aluminiowe, ceramiczne czy kamienne. Unikniemy w ten sposób nie tylko uszkodzeń, ale także rdzy.

Plastikowe pudełka i kubki

Oczywiście producenci często umieszczają na swoich produktach informację o tym, czy można je myć w zmywarce, lecz ostrożność powinniśmy mimo wszystko zachować przy plastikowych pojemnikach oraz kubkach. Warto wiedzieć, że plastik pod wpływem temperatury może się odbarwiać, a nawet kurczyć. Nie zdziwmy się więc, iż dotąd przezroczyste, duże pudełko stało się nagle matowe i o wiele mniejsze, co nie pozwala na jego dalsze użytkowanie. Połączenie wysokiej temperatury, silnych detergentów oraz resztek jedzenia może sprawić, że plastikowe pojemniki zwyczajnie się farbują. Tworzywa sztuczne, a zwłaszcza plastik, rzadko są odporne na tak “ostre” warunki. Włożenie pojemnika do zmywarki jest podobnym działaniem do wyprania wełnianego swetra w pralce w wysokiej temperaturze. Tak jak sweter, tak pojemnik z pewnością się skurczy.

Termosy i inne naczynia do utrzymywania temperatury

W zmywarce lepiej też nie umieszczać termosów i innego rodzaju naczyń do utrzymywania temperatury. Myjąc je w ten sposób, możemy je pozbawić właściwości termoizolacyjnych, a nawet doprowadzić do rozwoju pleśni. Jak to możliwe? Opakowania termiczne często posiadają specjalne powłoki izolacyjne – poza wierzchnią “warstwą” mają drugie dno. Problem pojawia się w przypadku, gdy w procesie mycia woda dostaje się między ściany naczynia. Zazwyczaj nie jesteśmy już w stanie się jej pozbyć, dlatego z czasem prowadzi do rozwoju wilgoci, a tym samym szkodliwej pleśni. Ręczne mycie pozwala zachować właściwości termosów oraz przedłużyć ich trwałość, bez konieczności wyrzucania nawet po jednorazowy myciu w zmywarce. Tego rodzaju naczynia można też zalać szklanką ciepłej wody z sodą, octem lub kwaskiem cytrynowym i pozostawić na godzinę czy dwie.

W trosce o swoje zdrowie nie tylko powinniśmy zrezygnować z korzystania z termosów, w których zalega pleśń, ale także wyposażyć się w odpowiedni materac do snu, np. ze strony https://fit4sleep.pl/. W salonach stacjonarnych w Grudziądz znajdziemy wiele doskonałych modeli wspierających treściwy wypoczynek.

Słoiki z etykietami

Szczególnie szkodliwe dla kondycji zmywarki mogą być z kolei słoiki z etykietami. O ile w myciu samych słoików nie ma niczego złego, to papierowe etykiety nierzadko gwarantują efekt zatkania i uszkodzenia filtra urządzenia. Pod wpływem ciepłej wody naklejki i folijki z łatwością odklejają się od szklanego pojemnika, a stąd niestety prosta droga do zniszczenia zmywarki. Jeśli chcemy w niej umieścić słoik, najpierw powinniśmy pozbyć się etykiet, namaczając je w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń i sody oczyszczonej. Po takiej kąpieli bez trudu usuniemy papier i klej.

Zmywarka jest nieocenioną pomocą w kuchni, ale brak wiedzy i rozsądku może szybko doprowadzić do zniszczenia urządzenia. W jego wnętrzu pod żadnym pozorem nie powinniśmy umieszczać takich akcesoriów, jak: drewniane przybory, ręcznie malowane i porcelanowe naczynia, noże kuchenne, patelnie teflonowe i żeliwne, plastikowe pojemniki, pudełka termiczne czy słoiki z etykietami. Ich ręczne mycie owszem może zająć więcej czasu, lecz pozwala zachować ich wygląd czy właściwości, a poza tym jest bezpieczniejszym rozwiązaniem w kwestii kondycji zmywarki.

Przeczytaj także: Jak urządzić sypialnię dla dwojga?