Materace nawierzchniowe są nazywane też „topperem” lub „nakładką nawierzchniową”. Nie zastępują podstawowego materaca. Są nakładane na obecny materac, sofę lub wersalkę, aby poprawić komfort snu. Występują w różnych rozmiarach – jednym z nich są materace nawierzchniowe 80×190 cm. Czy są dobrym wyborem?

Jak zbudowany jest materac nawierzchniowy?

Zanim odpowiemy na to pytanie, przyjrzymy się budowie materacy nawierzchniowych. Są produkowane z różnych rodzajów pianek. W materacach renomowanej marki Hilding znajdziemy:

  • piankę wysokoelastyczną, która zapewnia najlepsze podparcie dla kręgosłupa. Jest niezwykle elastyczna i odporna na odkształcenia. Z pianki wysokoelastycznej zbudowany jest np. materac Hilding Tenor,
  • piankę termoelastyczną, która reaguje na temperaturę naszego ciała. W miejscach, w których styka się z ciałem, staje się bardziej miękka i elastyczna. Jeżeli zależy nam na tym efekcie, dobrym wyborem będzie materac Hilding Alt. W tym materacu znajdziemy też elastyczną piankę poliuretanową FlexiFoam,
  • piankę lateksową, która jest sprężysta, wytrzymała i odbojna. Dzięki swoim właściwościom dopasowuje się do pozycji ciała podczas snu i daje wrażenie „unoszenia”. Jeśli chcemy kupić materac nawierzchniowy z pianki lateksowej, wybierzmy materac Hilding Blues,
  • piankę poliuretanową, która charakteryzuje się sprężystością i elastycznością, jest też odporna na odkształcenia. Przykładem materaca nawierzchniowego z pianki poliuretanowej jest materac Hilding Bass.

Hiding Anders - materace nawierzhnioweCo jeszcze powinniśmy wiedzieć o budowie materacy nawierzchniowych 80×190 cm? To materace, których grubość wynosi nie więcej niż 4-7 cm. Dlatego nie stosuje się ich jako bazowych materacy. Nie mają też w swoim wkładzie sprężyn. Są produkowane z wyżej wymienionych pianek, które charakteryzują się unikalnymi właściwościami. Dzięki temu każdy może wybrać materac nawierzchniowy, który odpowiada jego indywidualnym potrzebom.

Jaki rozmiar materacy nawierzchniowych wybrać?

Materac nawierzchniowy 80×190 cm jest najlepszym wyborem dla nastolatków oraz osób, które śpią w pojedynkę. Łóżka pojedyncze można też wyposażyć w topper o szerokości 90, 100 lub 120 cm. Jaki rozmiar materaca nawierzchniowego wybrać? Wielkość nakładki nawierzchniowej należy dopasować do wielkości materaca podstawowego. Tylko wtedy topper będzie spełniać swoją funkcję, czyli poprawiać komfort snu.

Jeśli śpimy na łóżku podwójnym, mamy do wyboru materace nawierzchniowe o szerokości 140, 160 lub 180 cm. Tutaj kierujmy się taką samą zasadą. Zmierzmy wielkość materaca bazowego i dopiero złóżmy zamówienie na topper. Wybierajmy materace nawierzchniowe sprawdzonych producentów, takich jak wspomniany już producent Hilding. To marka, która cieszy się ogromnym zaufaniem klientów.

Materac nawierzchniowy – kto powinien go wybrać do swojej sypialni?

Materac nawierzchniowy powinien wybrać każdy, kto chce:

  • podnieść komfort swojego snu na posiadanym materacu,
  • poprawić higienę snu. Materac nawierzchniowy jest cieńszy i lżejszy, dzięki temu zmiana jego strony jest łatwiejsza. Dzięki zdejmowanym pokrowcom – można też zachować go w idealnej czystości,
  • zapewnić dłuższą żywotność posiadanego materaca. Materac bazowy będzie nam służyć zdecydowanie dłużej, jeżeli położymy na niego materac nawierzchniowy.

Jaki materac nawierzchniowy wybrać? Na to pytanie już nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Z miękkiego toppera będą zadowolone osoby, dla których obecne łóżko jest za twarde. Niektórzy wolą bardziej miękkie podłoża do snu, które dają wrażenie otulenia. Z kolei twardy materac 80×190będzie dobrym wyborem dla singla, który chce zwiększyć twardość powierzchni, na której śpi.

Zadecydujmy, na jakich właściwościach materaca nawierzchniowego 80×190 zależy nam najbardziej i na tej podstawie dokonajmy ostatecznego wyboru.

Pamiętajmy, że kluczowe znaczenie powinna mieć dla nas jakość materaca. Materace renomowanej marki Hilding są wykonane z najwyższej jakości, antyalergicznych i bezpiecznych dla zdrowia materiałów. Nie będziemy żałować ich zakupu i szybko docenimy wszystkie zalety, jakie posiadają materace nawierzchniowe!