Aktywność fizyczna to prosty sposób na zadbanie o kondycję i poprawę swojego samopoczucia. Musimy jednak wiedzieć, że ćwiczenia wykonywane w nieprawidłowy sposób mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Zanim zdecydujemy się na trening danej dyscypliny, powinniśmy dokładnie zapoznać się z jej zasadami. Jak to wygląda w przypadku treningu cardio – czym charakteryzuje się ten typ ćwiczeń? Dowiedz się więcej!

Czym jest trening cardio?

Nie można ukryć, że obecnie dostępnych jest wiele różnych rodzajów ćwiczeń. Przeglądając ofertę siłowni, możemy znaleźć zajęcia z pilatesu, fitnessu czy na przykład crossfitu. Dzięki temu każdy niezależnie od tego, jakie ma doświadczenie, a także predyspozycje, może wybrać coś dla siebie. Bardzo ciekawą opcją jest cardio. Czym wyróżnia się ten typ aktywności fizycznej? Okazuje się, że celem sesji cardio jest pobudzenie serca do szybszego działania. Tym samym usprawnia działanie układu krążenia. Może też zwiększyć wytrzymałość całego organizmu i poprawić naszą wydolność. Cardio należy do wysiłku tlenowego. Oznacza to, że wykonując go, zwiększamy intensywność oddechów, a do tego nasze tętno rośnie. To prowadzi do lepszego dotlenienia ciała. Wysiłek tlenowy sprawdza się też do skutecznego zmniejszenia tkanki tłuszczowej. Trening cardio może być intensywny, ale widzimy, że gwarantuje konkretne efekty.

Warto wiedzieć, że ćwiczenia cardio są mniej obciążające dla naszego organizmu niż ćwiczenia interwałowe. Z tego względu mogą być wykonywane przez dłuższy czas. Spokojnie możemy im poświęcić godzinę. Sesja treningowa składa się z powtarzalnych, stałych czynności, podczas których dostarczamy tlenu do wszystkich komórek w naszym ciele. Wykonywanie cardio może pomóc w obniżaniu ciśnienia tętniczego i zapobieganiu zbyt wysokiemu poziomu cholesterolu. Co ważne, po takim treningu możemy spodziewać się wzrostu energii i poprawy samopoczucia. Regularna praktyka jest zdecydowanie warta, przyczyni się bowiem do zmniejszenia wagi, polepszenia odporności i ogólnego wzmocnienia ciała. Nie ma wątpliwości, że nie pożałujemy wyboru cardio jako swojej formy aktywności fizycznej.

Dla kogo trening cardio?

Czym charakteryzują się treningi cardio?Jeśli nie jesteśmy zaznajomieni z treningami cardio, to najwyższy czas, aby zainteresować się tą formą ćwiczeń. Okazuje się, że jest ona odpowiednia dla dużej grupy osób. Z racji tego, że czynności nie są zbyt obciążające, a do tego można je wykonywać w określonym, miarowym tempie, świetnie sprawdzą się dla tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z regularną aktywnością fizyczną. Ich kolejnym atutem jest ich bezpieczność. Cardio nie wymaga ponadto wykorzystywania żadnych specjalnych przyrządów, dzięki czemu możemy zacząć wykonywać je kiedy tylko będziemy chcieli, nawet we własnym domu. Wiemy już, że treningi cardio mogą przyczynić się do wielu pozytywnych zmian. Jedna z jego głównych korzyści to zdecydowanie wyzwalanie dobrej energii i poprawa samopoczucia. Ten aspekt powoduje, że wysiłek w formie cardio będzie idealny dla tych, którzy pragną zmniejszyć poziom stresu, a do tego polepszyć swój nastrój. Nawet jeśli mamy inny cel, tak jak na przykład osoby, które skupiają się na treningu siłowym, ćwiczenia cardio mogą stać się wspaniałym uzupełnieniem naszego. Nie ma wątpliwości, że ten typ aktywności docenią też ci, którym zależy przede wszystkim na zrzuceniu zbędnych kilogramów. Cardio przyspiesza spalanie kalorii, przez co pomoże w osiągnięciu wymarzonej sylwetki. Przy okazji wzmocni też nasze ciało.

Przeciwwskazania dla treningów cardio

Nie wszyscy wiedzą, że ćwiczenia cardio nie mają zbyt wielu przeciwwskazań. Mogą być stosowane przez naprawdę wielu. Jedyna grupa, dla której ten rodzaj treningu nie jest polecany, to osoby z różnymi problemami na tle układu krążeniowo-oddechowego. Mowa tu zarówno o przewlekłych chorobach, jak i tymczasowych przypadkach. W takiej sytuacji nie wychodźmy sami z inicjatywą, tylko skonsultujmy chęć spróbowania nowego typu ćwiczeń z naszym lekarzem.

Przykładowe ćwiczenia cardio

Różnorodność ćwiczeń to kolejny powód, dlaczego treningi cardio cieszą się taką popularnością. Możemy bowiem wykonywać naprawdę różne czynności. To stanowi zapewnienie, że każdy znajdzie coś, co go usatysfakcjonuje. Należy jedynie pamiętać o tym, aby dopasować intensywność do naszych możliwości. Nie zaczynajmy od najtrudniejszych zadań, ponieważ może być to zbyt dużo dla naszego organizmu. Na dobry początek nadadzą się takie aktywności jak bieganie, skakanie na skakance, ćwiczenie na bieżni, marszobieg, jazda na rowerze czy pływanie. Trening może składać się też z krótkich, ale różnych ćwiczeń. Przykładowa sekwencja może zawierać marszobieg, przysiady, skip a, a do tego przysiady z wyskokiem. Najważniejsze jest to, aby działania te miały charakter tlenowy i były wykonywane regularnie. Inaczej nie możemy spodziewać się pojawienia spektakularnych efektów.

O czym należy pamiętać, rozpoczynając trenowanie?

Zdrowy styl życia to taki, w którym stawiamy na codzienną aktywność fizyczną. Treningi cardio będą idealną sposobnością do tego, aby zadbać o swoją kondycję. Jeśli jednak nie mamy doświadczenia w trenowaniu, warto zaznajomić się ze zdrowymi nawykami, które powinniśmy wykonywać przed i po sesji ćwiczeniowej. Niezwykle istotna jest rozgrzewka, którą wykonujemy na samym początku. Uchroni nas ona przed niechcianymi urazami i przygotuje nasze ciało do wysiłku. Na sam koniec należy nie zapominać za to o regeneracji – jej celem jest z kolei rozluźnienie naszych mięśni i pomóc w szybszym dojściu do siebie. O regenerację organizmu możemy zatroszczyć się na różne sposoby, najbardziej skutecznym będzie jednak regularne wysypianie się. Wynika to z tego, że kiedy śpimy, nasz organizm naturalnie się odnawia. Jak mieć pewność, że na pewno wypoczniemy? Zainwestujmy w sprawdzone artykuły sypialniane. Solidny, dobrze dopasowany materac jak te ze strony www.hilding.pl to konieczność, ale oprócz tego możemy zadbać o odpowiednie poduszki. Visco Balance będzie prawidłowo podtrzymywać naszą głowę i pozwoli mięśniom szyi na rozluźnienie się.

Nie ma wątpliwości, że aktywność fizyczna niesie ze sobą wiele korzyści. Przed rozpoczęciem ćwiczeń warto jednak upewnić się, że nie mamy przeciwwskazań do trenowania danej dyscypliny. Sesje cardio będą idealnym wyborem dla tych, którym zależy na poprawie swojej wydolności.