W trosce o utrzymanie optymalnego stanu zdrowia i wczesne wykrywanie ewentualnych problemów zdrowotnych regularne wizyty u różnych lekarzy specjalistów odgrywają niezwykle istotną rolę. Odpowiednia opieka medyczna to klucz do naszego zdrowia oraz długowieczności, dlatego należy regularnie odwiedzać niektórych lekarzy specjalistów. Wybór odpowiednich specjalistów, których jest mnóstwo i określenie częstotliwości wizyt, może jednak wydawać się nieco zawiłe, jednak zapewniamy, że po przeczytaniu tego artykułu, zdobędziesz odpowiednią wiedzę i już będziesz wszystko wiedział! Do jakiego lekarza specjalisty chodzić co roku, a do którego co dwa lata? Czy niektórych lekarzy powinniśmy odwiedzać jeszcze częściej lub rzadziej? Tego dowiesz się z poniższego artykułu, dlatego serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim!

Jakich można wyróżnić lekarzy specjalistów?

Zacznijmy od początku, czyli od krótkiego przedstawienia najważniejszych lekarzy specjalistów, których warto odwiedzać, aby mieć pewność, że nasze zdrowie jest w doskonałym stanie. Jakich lekarzy specjalistów można wyróżnić?

  • Internista – lekarz ten zajmuje się ogólną opieką zdrowotną dorosłych pacjentów. Internista to lekarz pierwszego kontaktu, który może zlecić lekarstwa lub pokierować do innych specjalistów, jeśli zachodzi taka potrzeba.
  • Pediatra – ten lekarz również jest lekarzem pierwszego kontaktu, jednak zajmuje się tylko dziećmi. Wykonuje im coroczne bilanse zdrowotne oraz przepisuje leki, jeśli są potrzebne.
  • Kardiolog – kardiolog odpowiedzialny jest za serce i układ krążenia w organizmie człowieka. Najczęściej chodzą do niego osoby, które mają problemy sercowo-naczyniowe i potrzebują konsultacji.
  • Endokrynolog – specjalista zajmujący się zaburzeniami pracy układu dokrewnego, czyli leczy zaburzenia wydzielania hormonów przez gruczoły dokrewne, np. tarczycę, trzustkę czy jajniki.
  • Dermatolog – lekarz zajmujący się chorobami skóry. Mogą do niego iść osoby, które cierpią z powodu trądziku, zauważyły na swojej skórze niepokojące zmiany lub chorują na łuszczycę.
  • Ginekolog – ten specjalista zajmuje się układem rozrodczym kobiet. Najczęściej chodzą tam kobiety, które mają jakąś infekcję miejsc intymnych oraz te, które przygotowują się lub już są w ciąży.
  • Ortopeda – lekarz ten zajmuje się schorzeniami i chorobami układu mięśniowo-stawowo-kostnego.
  • Psychiatra – specjalista zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń psychicznych. Zazwyczaj chodzą do niego osoby, które mają różne zaburzenia psychiczne, np. depresję czy stany lękowe.
  • Okulista – okulista to specjalista, który zajmuje się zdrowiem oczu. Może badać je pod względem różnych chorób, a także przeprowadzać operacje.
  • Laryngolog – laryngolog zajmuje się chorobami uszu, nosa oraz gardła. Osoby, które mają problemy związane ze słuchem czy poprawnym oddychaniem przez nos, mogą śmiało się do niego zgłosić.
  • Stomatolog – lekarz ten zajmuje się zdrowiem zębów oraz jamy ustnej.

Jak często powinniśmy chodzić do różnych lekarzy specjalistówTo tylko niektórzy z licznych specjalistów, którzy są dostępni dla każdego, kto ich potrzebuje. Chodzenie do nich to naprawdę indywidualna sprawa. Można się do nich zapisać dzięki skierowaniu przez internistę, co może trwać nawet kilka miesięcy lub prywatnie, ale to już wiąże się z opłatą.

Jak często powinniśmy chodzić do różnych lekarzy specjalistów?

Do wielu z powyższych specjalistów powinniśmy chodzić regularnie, aby mieć pewność, że z naszym zdrowiem jest wszystko dobrze. Ale jak często odwiedzać stomatologa, ginekologa czy internistę? Tego dowiesz się poniżej!

1. Internista (lekarz rodzinny, lekarz pierwszego kontaktu)

Osoby dorosłe powinny odwiedzać lekarza rodzinnego co najmniej raz do roku, aby wykonać rutynową kontrolę zdrowia, np. zleceniem badań krwi czy prześwietlenia całego ciała. Osoby z istniejącymi schorzeniami lub ryzykiem powinny odwiedzać lekarza częściej, zgodnie z zaleceniami.

2. Stomatolog

Wizyta u dentysty powinna odbywać się co pół roku na rutynowe badanie jamy ustnej, czyszczenie zębów i profilaktykę. Osoby z problemami stomatologicznymi lub schorzeniami dziąseł mogą potrzebować częstszych wizyt.

3. Okulista

Osoby w wieku 18-60 lat, które nie mają problemów ze wzrokiem, mogą odwiedzać okulistę co 1-2 lata. Po 60. roku życia zalecane są coroczne badania wzroku.

4. Ginekolog

Kobiety w wieku reprodukcyjnym zazwyczaj powinny odwiedzać ginekologa raz do roku na rutynowe badania, np. cytologię i kontrolę zdrowia intymnego. W przypadku problemów lub ciąży częstotliwość wizyt może być większa.

5. Kardiolog

Osoby po 40. roku życia lub te z istniejącymi czynnikami ryzyka, np. nadciśnieniem, wysokim poziomem cholesterolu, powinny rozważyć wizytę u kardiologa co 1-2 lata, lub zgodnie z zaleceniem lekarza.

Dobre zdrowie może zapewnić wiele czynników dnia codziennego, np. sen. Aby był on optymalny, potrzeby jest doskonały materac, a my szczególnie polecamy Hilding Breva. Jest to produkt hybrydowy, który w swoim wnętrzu skrywa zarówno sprężyny, jak i różnego rodzaju pianki. Jest to doskonały wybór dla naprawdę wielu osób. Więcej o materacach dowiesz się na tej stronie: www.hilding.pl, więc serdecznie zapraszamy do jej odwiedzenia.