Ludzki organizm w znacznej części skała się z wody. Stanowi ona niezwykle ważny czynnik w zapewnieniu homeostazy naszego ciała. Właśnie dlatego tak ważne jest prawidłowe nawodnienie, o którym wielu z nas wciąż zapomina. We współczesnym, dość zabieganym świecie bardzo łatwo zaniedbać regularne spożywanie wody. A zatem dlaczego warto zastanowić się nad ilością wypijanej wody oraz dlaczego powinniśmy wprowadzić ten nawyk?

Ile wody powinno się wypijać każdego dnia?

Przyjęto ogólną zasadę, która mówi, że należy wypijać przynajmniej dwa litry wody w ciągu dnia. Jednak dla każdego z nas wartość ta może być inna. Różnice wynikają przede wszystkim z wieku i płci. Nie bez znaczenia jest tutaj także klimat, w którym mieszkamy, ilość wody spożywanej wraz z jedzeniem, a także rodzaj i natężenie aktywności fizycznej. Szacuje się jednak, że:

  • niemowlęta powinny przyjmować 100-1000 ml wody na dzień,
  • dzieci między 1 r.ż. a 9 r.ż. powinny przyjmować 1250-1750 ml wody na dzień,
  • chłopcy powyżej 10 r.ż. powinni przyjmować 2100-2500 ml wody na dzień,
  • dziewczęta powyżej 10 r.ż. powinny przyjmować 1900-2000 ml wody na dzień,
  • kobiety powinny przyjmować ok. 2000 ml wody na dzień,
  • mężczyźni powinni przyjmować ok. 2500 ml wody na dzień,
  • kobiety w II i III trymestrze ciąży powinny przyjmować ok. 2300 ml wody na dzień,
  • kobiety w czasie laktacji powinny przyjmować ok. 2700 ml wody na dzień.

Korzyści wynikające z picia wody

Nie ma co ukrywać – picie odpowiedniej ilości wody przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Jak się okazuje, prawidłowa hydratacja wpływa na funkcjonowanie wszystkich układów ciała, przez co wpływa na aspekty fizyczne, jak i psychiczne. Podtrzymuje również równowagę elektrolitową, reguluje temperaturę ciała oraz wspiera proces trawienia. Warto również zaznaczyć, że:

  • Prawidłowe nawodnienie to podstawa! Dowiedz się, dlaczego warto pić wodę!spożywanie odpowiedniej ilości wody pomaga usuwać toksyny z organizmu poprzez procesy moczopędne,
  • odpowiednie nawodnienie może poprawić wygląd skóry, zapobiegać suchości i wspierać elastyczność,
  • woda pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu krwi, co wpływa na funkcję układu krążenia,
  • picie wody przed posiłkiem może pomóc w kontrolowaniu apetytu i regulacji masy ciała,
  • przyjmowanie odpowiedniej ilości wody zapobiega odwodnieniu, co jest kluczowe dla zdrowia, gdyż chroniczne odwodnienie może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych.

Regularne picie wody, a także ma również korzystny wpływ na sen. Jak się okazuje, nawet pół szklanki wypite przed położeniem się do łóżka sprzyja efektywnemu wypoczynkowi. Odpowiada za to regulacja temperatury ciała, a także zapobiega wysuszenia błon śluzowych. Jednak nie zapominajmy, że istnieje wiele innych czynników, które wpływają na zdrowy sen, a zalicza się od nich także materac Legnica dostępny na hilding.pl. Szeroki wybór oferuje także sklep internetowy sleepinghouse.pl, w którym z pewnością znajdziemy idealny dla nas model.

Jak sprawdzić nawodnienie organizmu?

Istnieje kilka sposobów, dzieki którym jesteśmy w stanie sprawdzić, czy ilość spożywanej przez nas wody jest wystarczająca dla naszego ciała. Co prawda według badaczy nie ma idealnej metody, jednak w zależności od sytuacji, każdy z nas może wybrać jedno lub kilka rozwiązań diagnostycznych. Do nich zalicza się m.in.:

  • ultrasonograficzną ocenę żyły głównej dolnej (ŻGD) czy bioimpedancję,
  • badanie krwi, w tym hematokrytu, ANP, BNP, cGMP czy stężenia elektrolitów,
  • badanie moczu, w tym jego osmolarności i wydalania sodu,
  • sprawdzenie nawodnienia śluzówek, elastyczności skóry, powrotu krążenia włośniczkowego, masy ciała, ciśnienia tętniczego i prawy serca,
  • w przypadku ciężarnych – ośrodkowe ciśnienie żylne.

Na szybsze, aczkolwiek niekoniecznie precyzyjne metody stosowane przez medyków uznaje się także obserwacje koloru moczu, gdyż im jest on ciemniejszy, tym większy jest poziom odwodnienia, a także analizę składu masy ciała, np. w gabinecie dietetyka.

Jakie są oznaki odwodnienia?

Oznaki złego nawodnienia organizmu można łatwo przegapić, gdyż są to objawy nietypowe i mało charakterystyczne. Różnią się one również w zależności od wieku. A jak wyglądają oznaki odwodnienia u dorosłych i dzieci?

Objawy odwodnienia u dorosłych

Mamy tutaj przede wszystkim do czynienia z bólem głowy oraz osłabieniem koncentracji. Może to utrudniać wykonywanie codziennych obowiązków – zarówno domowych, jak i zawodowych. Pojawia się także brak apetytu, nudności i zaparcia, a także zaburzenia funkcji poznawczych.

Objawy odwodnienia u dzieci

W przypadku dzieci odnotowuje się często zimną skórę, suche błony śluzowe czy zmniejszone oddawanie moczu. Może pojawić się także przyspieszone tętno, głęboki oddech oraz pobudzenie lub apatia.

Jak pić więcej wody?

Na początku musimy również wiedzieć, jak prawidłowo pić wodę. Najlepiej przyjmować ją małymi łykami, gdyż dzięki temu może ona stopniowo wchłaniania i sukcesywnie dostarczana do poszczególnych komórek. Wiąże się to również z ułatwieniem prawidłowego nawodnienia organizmu. Jeśli natomiast zastanawiamy się, jak pić więcej wody, to istnieje kilka łatwych rozwiązań. Zaliczyć do nich można:

  • pobranie aplikacji, która będzie nam regularnie przypominać o nawodnieniu,
  • trzymanie szklanki lub butelki z wodą w widocznym miejscu,
  • poprawienie smaku wody, jeśli za nią nie przepadam, np. poprzez dodanie kilka plasterków pomarańczy, cytryny lub mięty,
  • zabieraniu wszędzie (czyli np. do pracy lub na miasto) małej butelki wody.

Woda nie tylko gasi pragnienie, ale także stanowi kluczowy element naszego zdrowia. Dzięki niej możemy zadbać o układ krążenia, masę ciała, trawienia, gospodarkę elektrolitową czy nawet zdrowy sen! Miejmy zatem szklankę lub butelkę wody przy sobie i regularnie bierzemy małe łyki!