W dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta z urządzeń elektronicznych, które mają dostęp do internetu. Mowa tutaj przede wszystkim o telefonach, tabletach czy laptopach, które dają nam dostęp do praktycznie każdej informacji. Co więcej, możemy pobrać liczne aplikacje czy gry. Z uwagi na wiele funkcji, często nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Codziennie śledzimy najważniejsze wydarzenia w Polsce i na świecie, rozmawiamy ze znajomymi czy po prostu przeglądamy, np. social media. Wiąże się to z potrzebą ciągłego bycia na bieżąco, a to prowadzi do choroby XXI wieku, zwanej w skrócie FOMO.
Co oznacza pojęcie FOMO?
Obecnie coraz częściej spotykamy się z tym, że ktoś cierpi na FOMO. Jednak, co to oznacza? FOMO to skrót od angielskiego zwrotu “fear of missing out”, który oznacza strach przed tym, że coś nas omija, np. jakieś informacje czy nowy post/zdjęcie wrzucone przez naszego ulubionego twórcę. Pod definicję FOMO można również zaliczyć wszechogarniający lęk, że inne osoby w danym momencie przeżywają satysfakcjonujące doświadczenie, w którym my aktualnie nie uczestniczy. Strach przed odłączeniem może objawiać się w różny sposób i dotyczyć zarówno osób młodych, jak i starszych, a przyczyną tego jest gwałtowny rozwój social mediów oraz związane z tym zachowania.
Jak objawia się FOMO?
Osoba, która boryka się z syndromem FOMO odczuwa przede wszystkim lęk. Szacuje się, że im dłużej nie ma ona dostępu do internetu lub urządzenia mobilnego, tym bardziej się on nasila. Z uwagi na fakt, iż najczęściej śledzimy życie toczące się w internecie za pomocą telefonu, to wyróżnić można również takie objawy, jak:
-
nierozstawanie się z telefonem, nawet na moment,
-
przymusowe sprawdzanie powiadomień, nawet co kilka minut,
-
coraz dłuższy czas spędzany przed ekranem,
-
wrażenie, że słyszy się dźwięk oznaczający powiadomienie lub wibracje,
-
nieustanna potrzeba dzielenia się z innymi użytkownikami zdobytymi informacjami.
W przypadku FOMO można odczuwać także samotność, strach, nudności czy dyskomfort po odcięciu się od portali społecznościowych. Do podstawowych objawów FOMO zalicza się również intensywne korzystanie z portali społecznościowych oraz znacznie dłuższy czas spędzany przed ekranem, który można liczyć już nie tylko w minutach, ale i godzinach. Często takie osoby mają również więcej niż jedno konto na jednej witrynie. Takie osoby często nie potrafią już funkcjonować offline.
FOMO – wpływ na życie i sen
FOMO przede wszystkim zabiera nam dużą część dnia – w końcu musimy poświęcić kilkanaście minut, a nawet godzin na rzetelne przeszukanie internetu. Poza tym – w każdej chwili może pojawić się coś ważnego! Z uwagi na to, cierpią na tym kwestie społeczne, w tym kontakty z rodziną, nawet tą najbliższą. Niekorzystnie oddziałuje również na stan zdrowia czy kondycję. Można zatem powiedzieć, że nasza równowaga w życiu zostaje zachwiana. FOMO zaburza również zdrowy sen, przez co czujemy się zmęczeni i nie mamy energii do wykonywania podstawowych czynności. Odpowiada za to światło niebieskie emitowane przez urządzenia elektroniczne. Zaburza ono właściwe wydzielanie melatoniny, przez co zaburza wewnętrzny zegar biologiczny. Aby temu zapobiec, warto odstawić telefon minimum na godzinę przed położeniem się do łóżka, a także zainwestować w wysokiej jakości materac do spania. Dlaczego? Jak się okazuje, to właśnie on gwarantuje komfort oraz odpowiada za najlepsze wsparcie ciała i sylwetki użytkownika. Umożliwiają to wyjątkowe właściwości, a także unikalna budowa. Pamiętajmy jednak, że na ich wybór w znacznym stopniu wpływa właściwe dopasowanie do osobistych potrzeb i preferencji.
Sposoby na walkę z FOMO
Najlepszym sposobem na walkę z FOMO jest zdanie sobie sprawy z tego, że prawdziwe wartości niesie świat rzeczywisty, a nie wirtualny. W końcu to, co pokazują nam inni internauci czy influencerzy nie zawsze jest prawdziwe. Każdy z nas może kreować publikowane przez siebie elementy czy posty. Jednak, jak skutecznie walczyć z FOMO? Najlepiej poprzez odłączenie się od mediów społecznościowych poprzez wyłączenie powiadomień, a nawet odinstalowanie aplikacji. Może pomóc również wyciszenie telefonu lub położenie go w innym pomieszczeniu na czas pracy/nauki. W chwili, gdy naprawdę nie radzimy sobie z uzależnieniem, warto udać się na terapię behawioralną. W celu zapobiegania uzależnieniom od telefonu oraz FOMO zarówno w przypadku dzieci, jak i rodziców należy pamiętać o kilku ważnych aspektach. Odnoszą się one do:
-
uświadomienia sobie, że są pozytywne i negatywne strony internetu/social mediów,
-
dawania dobrego przykładu dzieciom i poświęcanie im czasu,
-
nauczenia dziecka bezpiecznego korzystania z internetu,
-
kontrolowania stron, z jakich korzystają dzieci,
-
rozwija hobby u siebie i dziecka,
-
interesowanie się problemami pociechy,
-
ograniczenia korzystania z internetu na rzecz aktywności fizycznej.
FOMO a uzależnienie od telefonu
Obecnie telefon komórkowy jest nieodłącznym elementem życia człowieka. Służy on do praktycznie do wszystkiego – do słuchania muzyki, robienia zdjęć, oglądania filmów, surfowania po internecie, robienia zakupów czy stanowi centrum rozrywki. Nie lubimy się z nim zostawać, gdyż stanowi swego rodzaju klucz do wszystkich informacji, a często także mamy na nim wiele ważnych danych. Skutkuje to uzależnieniem od telefonu, a w połączeniu z ciągłym przeglądaniem social mediów – FOMO. Do najpoważniejszych skutków zaliczyć tutaj można:
-
utratę pracy,
-
konflikty rodzinne,
-
problemy ze wzrokiem,
-
bóle mięśni.
Ciągłe szukanie nowości czy patrzenie na to, jak co poniektórzy ludzie mają idealne życie może wpędzić nas w depresję. Dotyczy to zwłaszcza nastolatków, których samoocena w tym wieku jest zachwiana.
W obecnych czasach mamy coraz więcej uzależnień związanych z uzależnieniem od urządzeń elektronicznych. FOMO to jedno z nich, jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje, gdyż może dotknąć każdego – zarówno osób młodych, jak i starszych.