Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że nie wystarczy tylko położyć się w łóżku, aby móc się wyspać. Jak się okazuje, na jakość naszego wypoczynku wpływa wiele czynników – bardziej lub mniej oczywistych. Do jednych z nich zaliczają się na co dzień używane urządzenia elektroniczne. A jak oddziałują na sen?

Jak dbać o zdrowy sen?

Zdrowy sen to nic innego jak wypoczynek charakteryzujący się wysoką jakością, a także odpowiednią długością i głębokością. Można go rozpoznać po tym, że rano budzimy się wypoczęci i pełni energii. Istnieje wiele sposobów, aby o niego zadbać, wystarczy tylko zapoznać się z zasadami higieny snu i wdrożyć je w swoje codzienne życie! Jest to zbiór norm oraz zachowań, dzięki którym możemy w korzystny sposób wpłynąć na sen. Uwzględnia się tutaj m.in.:

  • zwiększony poziom aktywności fizycznej,
  • lekkostrawną kolację,
  • unikanie używek w godzinach wieczornych.

Urządzenia elektroniczne a zdrowy sen

Wpływ urządzeń elektronicznych na jakość snuTelefony, tablety czy laptopy stanowią nieodłączny element codziennego życia niemalże każdego człowieka. Służą do pracy, nauki, a także są formą rozrywki. Niestety, wobec wielu funkcji, jakie nam oferują, niezwykle łatwo stracić kontrolę nad czasem spędzonym przed ekranem. W ciągu dnia nie ma to większego wpływ na sen, jednak w godzinach wieczornych może doprowadzić do zaburzeń w produkcji melatoniny, czyli hormonu snu. Wszystko przez niebieskie światło, które ma fale o podobnej długości, jak promienie słoneczne. Na szczęście możemy zminimalizować negatywne działanie urządzeń elektronicznych na zdrowy sen – wystarczy tylko nie korzystać z nich minimum godzinę przed snem. W ten sposób możemy uniknąć efektów wynikających z niedoboru snu lub pogorszenia jego jakości.

Jak zadbać o komfort w czasie snu?

Bezpośrednio na komfort naszego snu wpływa odpowiednio skomponowane łóżko. Powinno się ono składać przede wszystkim z podłoża do spania, które zostało wybrane na podstawie naszych osobistych potrzeb i preferencji. Dzięki temu materac jest w stanie idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika, przez co wspiera kręgosłup oraz stabilizuje sylwetkę. Oprócz materaca, w łóżku powinny znaleźć się inne akcesoria sypialniane, takie jak:

  • poduszka,
  • kołdra,
  • pościel i prześcieradło.

Niezaprzeczalnie, zdrowy sen jest niezwykle ważny dla każdego człowieka – niezależnie od wieku czy płci. Z uwagi na to, warto już dziś zadbać o jego jakość i długość, najlepiej poprzez stosowanie zasad higieny snu/

 

Podziękowania za współpracę przy pisaniu artykułu dla Cheval – Sklep Jeździecki

Przeczytaj także: