Istnieje wiele przyczyn kłótni w związku. Czasem wymiana zdań staje się głośną dyskusją, w czasie której rosną emocje, aż w końcu dochodzi do krzyku. Wielu z nas w takiej sytuacji mówi coś, czego nie ma na myśli, a wypowiedziane słowa ranią. Następnie przychodzi cisza, ochładzająca nasze relacje. Niestety, żaden związek nie jest idealny, a większe lub mniejsze konflikty się zdarzają. Najważniejsze, aby wiedzieć, jak nie popełniać ponownie tych samych błędów oraz pogodzić się. 

Dlaczego się kłócimy?

Konflikt może być zainicjowany zarówno przez nas, jak i naszego partnera. Czasami powstaje on przez jedną sytuację, a niekiedy wynika z kumulacji kilku czynników. Jednak, dlaczego tak naprawdę się kłócimy? Do potencjalnych przyczyn konfliktu z partnerem najczęściej zalicza się:

  • zły humor – zmęczenie czy stres często przyczynia się do nerwowości, a to może przełożyć się na powstanie konfliktu,
  • podział obowiązków – staje się przyczyną konfliktu, kiedy to jedna ze stron czuje się wykorzystywana przed drugą,
  • dzieci i rodzina – w tym przypadku mogą pojawić się podzielone zdania w relacjach rodzinnych lub kwestiach wychowawczych,
  • finanse – głównie problemy finansowe,
  • irytujące nawyki – są to powtarzające się zachowania, których nie tolerujemy, w tym nałogi,
  • złamanie ustalonych zasad oraz rozczarowania – opiera się na zignorowaniu wcześniejszych ustaleń, a także brak możliwości polegania na partnerze,
  • nielojalność lub złe traktowanie – dotyczy to zdrady, nieuczciwości czy nieszczerości.

To tylko kilka z głównych przyczyn konfliktu między nami. A kiedy już poznamy źródło, to jak się pogodzić?

Jak zawrzeć zdajemy rozejm? 

Po kłótni często towarzyszą nam negatywne emocje, których nie możemy kontrolować. Aby zawrzeć rozejm i nie przedłużać niekomfortowego napięcia, warto:

  • Jak pogodzić się z partnerem?unikać strategii obrażania się czy okazywania chłodu, zwłaszcza gdy partner nie wie, o co chodzi. Zamiast nabywać próby rozmowy, należy podjąć próbę rozmowy, bo im dłużej tak robimy, tym dłużej trwa wspólny spór,
  • zrezygnować z wygonienia partnera na wersalkę. Wspólne dzielenie łóżka, które jest wyposażone w szerokie materace 180×200 cm pozwoli nam nie tylko wypocząć, ale także zbliżyć się po ciężkim dniu, a nawet naprawić łącząca nas więź,
  • niczego nie ukrywać, gdy partner chce nas przeprosić, a my nie jesteśmy jeszcze gotowi mu wybaczyć. Mogą nami targać liczne, negatywne emocje jednak, zamiast tłumić je w sobie, powinniśmy otwarcie powiedzieć drugiej osobie, co czujemy,
  • podjąć decyduje o wybaczeniu, zamiast mścić się czy karać partnera. Pozwala to poczuć ulgę. Jednak nie wybaczajmy za wszelką cenę, a tylko wtedy, gdy widzimy, że intencje drugiej osoby są prawdziwe,
  • wyjaśnić partnerowi swoje emocje i też go przeprosić, jeśli sytuacja tego wymaga. Pamiętajmy jednak, aby dokładnie wszystko omówić, stopniowo się na siebie otwierając.

Powyższe kwestie mówią o sytuacji, gdy wina leży po jednej stronie. Jednak pamiętajmy – nie zawsze to my mamy rację i niezależnie od sytuacji, warto unikać powyższych zachowań. W końcu mogą one doprowadzić do sytuacji, kiedy zaczniemy rozważać rozstanie, nawet jeśli nadal żywimy do siebie głębokie uczucie. Ofertę do materacy znajdziesz tu: https://sleepinghouse.pl/138-materace-180×200.

5 sposobów, by zakopać topór wojenny

Wywołanie konfliktu czy agresywna wymiana zdań przychodzi nam o wiele łatwiej, niż wyciągnięcie ręki na zgodę. Fakt ten jest niezależny od tego, czy mamy rację, czy też nie. Po kłótni i zawarciu rozejmu przychodzi czas, aby zakopać topór wojenny i ostatecznie się pogodzić. A jak to zrobić, aby niesmak zniknął? Oto pięć sprawdzonych sposobów!

Daj sobie czas

Być może to dziwne, ale błędem jest szybkie godzenie się po kłótni i powrót do normalności. Wyrzucenie problemu z głowy nie sprawi, że on zniknie, dlatego postarajmy się przepracować wspólnie tę sytuację i zrobić wszystko, aby nie doszło do niej ponownie.

Zrezygnuj z używania słowa “ale”

Po kłótni warto postawić się w sytuacji partnera. Jeśli natomiast uważamy, że padło za dużo złych słów i żałujemy swojej postawy, to sytuację należy rozwiązać bez “ale”. W końcu nie ma nic gorszego w przeprosinach typu “sorry not sorry”.

Zaakceptuje fakt, że nie mamy racji

W ludzkiej naturze nie leży przyznawanie się do błędu, ale warto dokładnie przeanalizować sytuację. Być może po kilku godzinach zaakceptujemy fakt, że nie zawsze mamy rację.

Zastanów się, co chcesz powiedzieć partnerowi

Po kłótni warto dwa razy zastanowić się nad tym, co chcemy powiedzieć. Puste obietnice nic tutaj nie dadzą, dlatego najlepiej poza “przepraszam” realnie przedyskutować to, co możemy zrobić, aby uniknąć takich sytuacji.

Bądź miły

Miłe gesty z pewnością sprawią, że relacja między nam się ociepli. Może to być przytulanie się czy lekka rozmowa. Warto również postawić na romantyczny obiad lub zapewnienie komfortowego miejsca do spania. Stawiamy tutaj na materace sprężynowe, ale nie tylko.

Można się pogodzić na wiele sposobów, jednak pamiętajmy jedno – ktoś musi wyciągnąć pierwszy rękę na zgodę. Czasem wystarczy tylko podjąć próbę rozmowy czy spokojne wyjaśnienie lub omówienie przyczyny konfliktu. W końcu jeśli naprawdę się kochamy, to w końcu się dogadamy.

Sprawdź: W jaki materac 180×200 zainwestować? Oto ranking 9 produktów