Urządzając dom lub mieszkanie, możemy przelać w nie część swojej duszy, nadając mu unikalnego charakteru oraz wyjątkowego wyglądu. Co więcej – lepiej się w nim czujemy! Warto jednak wziąć pod uwagę również funkcję, jaką powinno ono odgrywać. W przypadku sypialni jest to zagwarantowanie zdrowego snu. Jak zatem urządzić komfortową sypialnię?

W jakim stylu urządzić sypialnię?

Urządzanie sypialni to wbrew pozorom twardy orzech do zgryzienia. Musimy tutaj kierować się kilkoma zasadami, dzięki którym pomieszczenie to będzie nie tylko dobrze wyglądało, ale także zapewniało zdrowy i spokojny wypoczynek. W pierwszej kolejności powinniśmy postawić na stonowane lub pastelowe barwy, takie jak odcienie błękitu, zieleni czy beżu. Oprócz tego dużą rolę gra tutaj układ mebli oraz ich odpowiedni dobór. Do najlepiej pasujących do sypialni stylów zalicza się:

  • styl skandynawski,
  • styl klasyczny,
  • styl industrialny,
  • styl nowoczesny.

Idealne dodatki do sypialni

Sposób aranżacji sypialni to jedno, a jej udekorowanie – to zupełnie inna sprawa! To właśnie elementy dekoracyjne, czyli inaczej dodatki pozwalają nam na spersonalizowanie wnętrza. Mogą one mieć różną formę, jednak najczęściej sprowadziła się do zdjęć, fototapet czy różnego rodzaju figurek. Nie każdy z nas wie, ale niektóre z nim mogą również w korzystny sposób wpływać na jakość lub długość snu. Do nich zaliczyć można:

  • świece zapachowe lub nebulizatory – roztaczają w powietrzu olejki eteryczne, które relaksują organizm i ułatwiają zasypianie,
  • rolety i zasłony – ograniczają dostęp światła, co nie zakłóca wydzielania melatoniny,
  • oświetlenie w postaci kinkietów lub żyrandoli – wykorzystując ciepłe, delikatne światło, nie zakłócimy rytmu dobowego,
  • koce – mogą zapewnić dodatkowy komfort termiczny w czasie snu.

Łóżko, choć odpowiada za prawidłowy wypoczynek, również może pełnić funkcję dekoracyjną. Decydując się na modele tapicerowane, możemy postawić na wyjątkowy kolor, podkreślający aranżację lub klasyczne drewno czy metal. Dodatkowo mamy możliwość wyboru unikalnej kapy czy pościeli. A z czego powinno składać się wygodne łóżko?

Podstawowy element – materac

Podstawą każdego łóżka są wysokiej jakości materace do spania. W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy modele, które między sobą różnią się budową, właściwościami oraz zastosowaniem. Tak szeroki wybór sprawia, że każdy z nas jest w stanie znaleźć idealne podłoże do spania dla siebie. Jednak, dlaczego warto zainwestować w materace, a nie, np. wersalkę? Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, ale wyróżniają się one przede wszystkim antyalergicznością oraz higienicznością, dzięki czemu w nocy nie budzą nas objawy alergii. Jednak jego największą zaletą jest niemalże idealnie dopasowanie się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. Odpowiada to za:

  • najlepsze wsparcie sylwetki,
  • redukcję dolegliwości bólowych ze strony pleców,
  • minimalizację ryzyka rozwoju schorzeń kręgosłupa.

Współczesny rynek oferuje produkty, takie jak materace medyczne, hybrydowe czy naturalny. W zależności od wypełnienia mogą się charakteryzować odmiennymi właściwościami. Aby móc znaleźć najlepsze modele, należy pod uwagę wziąć osobiste potrzeby oraz preferencje użytkownika, takie jak stan twardości czy rozmiar.

Wygodny sen – kołdra i poduszka

Jak urządzić komfortową sypialnię?Materace są ważnym aspektem każdej sypialni, jednak sam nie jest w stanie zagwarantować zdrowego wypoczynku. Z uwagi na to, do innych, ale także obowiązkowych elementów wyposażenia łóżka zalicza się dodatkowo dwa inne komponenty. Pierwszym z nich jest kołdra do spania. Wielu z nas nie wyobraża sobie położenia się do łóżka bez niej, ponieważ można się do niej przytulić lub nią otulić. Jednak jej główną funkcją jest zapewnienie nam właściwego komfortu termicznego, co oznacza, że zimą zapobiega wychłodzeniu organizmu, a latem – przegrzaniu. Jest to możliwe z uwagi na właściwości termoizolacyjne ściśle związane z rodzajem wypełnienia, a także klasą ciepła. Za drugi, ale równie ważny element wyposażenia łóżka uznaje się poduszkę. Stanowi ona produkt, który podobnie jak materac, odpowiada za wsparcie, ale górnych partii ciała, czyli głowy, barków oraz kręgosłupa w odcinku szyjnym. Zapobiega to porannym dolegliwością bólowym, np. ze strony karku. Szeroki wybór poduszek znajdziesz na sennamaterace.pl! Decydując się zarówno na poduszkę, jak i kołdrę, należy uwzględnić:

  • rozmiar, czyli ich długość i szerokość,
  • rodzaj wypełnienia,
  • materiał, z jakiego została uszyta poszewka.

Obowiązkowe akcesoria sypialniane

Oczywiście łóżko nie składa się tylko z materaca, kołdry czy poduszki. Należy tutaj uwzględnić także inne kwestie, takie jak akcesoria sypialniane. Do nich w pierwszej kolejności zalicza się pościel, czyli zestaw poszewek na poduszki oraz kołdrę. Decydując się na przewiewny materiał, nasza skóra będzie mogła oddychać, przez co będziemy się mniej pocić. W ten sposób zapewnia niebywały komfort w czasie wypoczynku. Nie można zapomnieć również o prześcieradle, które odpowiada w dużej mierze za higieniczne warunki w łóżku. Przy wyborze poszczególnych akcesoriów sypialnianych, powinniśmy wziąć pod uwagę osobiste potrzeby i preferencje, a także m.in.:

  • fason i kolor – pozwoli dopasować poszczególne akcesoria sypialniane do aranżacji,
  • rozmiar – dopasowany do wymiarów łóżka, materaca, kołdry czy poduszki,
  • rodzaj materiału, z jakiego został dany model wyprodukowany.

Do obowiązkowych akcesoriów sypialnianych zaliczają się także stelaże. Odpowiadają one w dużym stopniu za stabilizację oraz wsparcie materaca, a przy okazji zapewnia dodatkowe wsparcie dla sylwetki użytkownika. Uwzględniając obowiązkowe akcesoria sypialniane oraz podstawowe elementy wyposażenia łóżka, jesteśmy w stanie skomponować komfortowe miejsce do wypoczywania.

W natłoku codziennych obowiązków, wielu z nas zapomina o tym, jak ważną rolę naszym w życiu pełni sypialnia. Jest ona nierozerwalnie związana ze zdrowym snem, a tym samym odpowiednio wyposażonym łóżkiem. Pamiętajmy zatem, że na komfortową sypialnię składa się kilka czynników, w tym aranżacja, akcesoria sypialniane oraz podstawowe elementy wyposażenia łóżka.

Przeczytaj także: