Konsekwencje naszych decyzji mogą być pozytywne lub negatywne. Niezależnie od tego, należy brać odpowiedzialność za to, w jakim kierunku nasze poczynania poszły. W ten sposób możemy się rozwijać, a także budować zaufanie zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. A jak zacząć to robić?

Jak nauczyć się brać odpowiedzialność za swoje czyny?

Wielu z nas zastanawia się, w jaki sposób zacząć brać odpowiedzialność za swoje czyny. Nic dziwnego, jest to cecha pożądana we współczesnym społeczeństwie. Oto kilka rad, jak robić to skutecznie!

Krok pierwszy – zrozumie tego, co robimy

Każdy z nas musi mieć świadomość tego, że czyny mają swoje konsekwencje – zarówno dla nas, jak i naszych najbliższych czy otoczenia. Przyjmijmy to do wiadomości i przemyślmy każdy swój krok.

Jak zacząć brać odpowiedzialność za swoje czyny?Krok drugi – refleksja nad swoimi decyzjami

Najczęściej refleksje nad decyzjami biorą nas wieczorem, kiedy to leżymy w wygodnym łóżku składającym się m.in. z materaca www.sleepinghouse.pl/137-materace-160×200. Wykorzystajmy ten czas i zastanówmy się, jakie mogą przynieść skutki.

Krok trzeci – akceptacja błędów

Nie ma człowieka idealnego, a co za tym idzie – każdy z nas popełnia błędy. Najważniejsze, aby móc zaakceptować, że czasem się mylimy. Biorąc odpowiedzialność za swoje czyny, jednocześnie deklarujemy, że zrobimy wszystko, aby naprawić powstałe błędy.

Jak nauczyć nasze dzieci odpowiedzialności?

Każdy rodzic marzy o tym, aby dziecko pamiętało o odrobieniu lekcji czy obowiązkach domowych. W końcu odpowiedzialność to ważna cecha nie tylko u dorosłych, ale także uczniów. Jednak, jak nauczyć nasze pociechy odpowiedzialności? Oto kilka rad!

Pozwólmy mu podejmować decyzje

Każdy rodzic chce, aby dziecko miało jak najlepiej w życiu. Jednak pozwólmy podejmować decyzje, a tym samym doświadczać życia i to, nawet jeśli wiemy, że decyzje te skończą się źle. W ten sposób nauczą się odpowiedzialności, która przyda się w dorosłym życiu. Pamiętajmy zatem, że nadmierna ochrona dziecka przed przykrościami nie zawsze jest dobra.

Zachęcajmy dziecko, aby kończyło rozpoczęte aktywności

Czasem brak konsekwencji w swoich czynach wiąże się z ciągłym przerywaniem różnego rodzaju aktywności. Pozwólmy zatem dokończyć dziecku oglądanie bajek czy odrabianie lekcji, a dopiero później pójdziemy, np., na zakupy czy na spacer. Powiedzenie, że za jakiś czas będziecie wychodzić – to da mu czas na dokończenie tego, co zaczęło.

Pozwólmy dziecku ponieść konsekwencje

Mówienie to jedno, a czyny to drugie. Najlepszą lekcją odpowiedzialności będzie dopuszczane do sytuacji, w której nasze dziecko doświadczy konsekwencji swoich zachowań. Miejmy również na uwadze to, że dziecko nie potrzebuje naszych zaroślach uwag, a jedynie empatii i odrobiny zrozumienia.

Bądźmy przykładem

Dzieci uwielbiają naśladować zachowania swoich rodziców. Zazwyczaj jest to irytujące, jednak gdyby tak spojrzeć na to inaczej, to mamy okazję do nauczyć czegoś swoją pociechę. Ponosząc odpowiedzialność za własne decyzje i nieukrywanie konsekwencji, to idealna lekcja! Wówczas pokazujemy dziecku, że każdy czyn wiąże się z pozytywnymi lub negatywnymi skutkami.

Wyjaśnijmy dziecku związek przyczynowo-skutkowy

Czasem związek przyczynowo-skutkowy możemy być trudny do zrozumienia, a co dopiero wyjaśnienia. Postarajmy się jednak ubrać to w jak najprostsze słowa, aby móc wyjaśnić to swojemu dziecku. W ten sposób możemy zapobiec podjęciu złych decyzji. Warto również oświadczyć, że zawsze może przyjść do nas ze swoim dylematem i liczyć na dobrą radę.

Jakie czynniki wpływają na nasze czyny?

Obecnie wyróżnia się wiele czynników, które w znaczący sposób wpływają na decyzje, których potem żałujemy. W pierwszej kolejności postarajmy się na spokojnie wszystko przemyśleć i wywnioskować, co może pójść nie tak. Nie pozwólmy, aby miotały nami emocje, gdyż to właśnie one prowadzą do błędów, za które potem musimy ponieść odpowiedzialność. A jeśli już takie się pojawią, to postarajmy się je zrozumieć i wyciągnąć z nich jakiś wniosek. Denerwowanie się nie pomoże. Poza tym, na nasze czyny wpływa szereg innych czynników, w tym sen. Jeśli nie wysypiamy się, to nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Stajemy się bardziej nerwowi oraz nieprzewidywalni, przez co o wiele łatwiej popełnić różnego rodzaju błędy. Zadbajmy zatem zarówno o swój styl życia, jak i komfortowe łóżko. Najlepiej by było ono wyposażone w wysokiej jakości materac do spania.

Nie ma co ukrywać, branie odpowiedzialności za swoje czyny to proces, który może wymagać nie tylko czasu, ale także wysiłku. Jednak stanowi kluczowy element rozwoju osobistego, który pozwoli nam na budowanie zdrowych relacji z samym sobą oraz innymi.

Przeczytaj także:

  1. Wady i zalety spania z kotem lub psem
  2. Jak użytkować materac, aby służył nam przez długie lata?
  3. Materac dla niemowlaka – jaki wybrać?