W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się e-papierosy, które są pewną alternatywą dla tradycyjnych papierosów. Z tego powodu dużo osób zastanawia się też nad zmianą nawyku i przerzuceniem się na elektryczny odpowiednik, gdyż wydaje się on być „zdrowszym” rozwiązaniem. Ale czy faktycznie tak jest? Czy elektryczny papieros w mniej szkodliwy sposób wpływa na organizm niż tradycyjny? Być może jest to jedynie wymysł marketingowy? W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości!
Czym są e-papierosy?
E-papierosy to urządzenie elektroniczne przeznaczone, w odróżnieniu od tradycyjnych papierosów, do inhalacji aerozolu, który zawiera nikotynę. Najczęściej podgrzewają one jednorazowy wkład tytoniowy, czyli specjalną substancję, dzięki czemu nie dochodzi do procesu spalania. Jednakże na rynku można dostać także tzw. jednorazówki, które służą tylko przez określony czas uzależniony od ilości wziętych „buchów”. Brzmi to zdrowiej niż palenie tradycyjnego tytoniu, ale niestety wcale tak nie jest – do organizmu nadal przedostaje się nikotyna i inne szkodliwe związki.
E-papieros składa się z kilku głównych elementów. Najważniejszą rolę zdecydowanie odgrywa tutaj bateria, która dostarcza energię elektryczną do pozostałych komponentów. Może być ona ładowalna i wielokrotnego użytku lub jednorazowa w przypadku tzw. e-papierosów jednorazowych. Kolejnym elementem jest atomizer, w którym zachodzi proces podgrzewania i konwersji „liquidu” na aerozol, który jest następnie inhalowany. Atomizer składa się natomiast z grzałki i wkładu z wacikiem lub knotem. Czym jest z kolei liquid? To płyn zawierający nikotynę oraz różne aromaty i substancje pomocnicze. Dzięki nim palenie staje się przyjemniejsze, gdyż liquidy można dostać np. o smaku owoców czy innych słodkości. Ostatnim kluczowym elementem jest wysysacz, czyli ustnik, przez który użytkownik wdycha aerozol. Może być on zdejmowany i wymieniany.
E-papierosy często także oferują różne poziomy stężenia nikotyny czy funkcję regulowania mocy lub temperatury, co pozwala użytkownikowi na dostosowanie do własnych preferencji i potrzeb.
Papieros elektryczny a tradycyjny: porównanie składników
Nie od dziś wiadomo, ze tradycyjne papierosy zawierają szereg substancji szkodliwych i działają uzależniająco. Przede wszystkim w ich składzie pojawia się: nikotyna, smoła, tlenki azotu, amoniak, a także inne substancje kancerogenne. Niestety w lepszej sytuacji nie są tutaj papierosy elektryczne, które, choć różnią się nieco składem, również zawierają szkodliwą nikotynę odpowiedzialną za szereg negatywnych skutków dla zdrowia. Główną różnicę stanowi tutaj jednak zasada działania. E-papierosy opierają się na zastosowaniu liquidu, w którym kluczowymi składnikami są propylen glikolu oraz gliceryna roślinna. Odpowiadają one za produkcję dużej ilości pary, przenoszenie smaku i wytwarzania „efektu gardła”, który imituje uczucie palenia papierosa tradycyjnego. Liquidy do e-papierosów często posiadają także wodę destylowaną oraz wcześniej wspomniane aromaty, np. esencje, olejki eteryczne lub syntetyczne aromaty spożywcze. Najniebezpieczniejsza jest jednak nikotyna. Na szczęście na rynku dostępne są również e-liquidy bez nikotyny, które choć w jakimś stopniu minimalizują uzależnienie.
Negatywny wpływ na zdrowie
Niestety trudno stwierdzić, że e-papierosy są zdrowym rozwiązaniem. Nawet jeśli badania nad ich wpływem na zdrowie są stosunkowo nowe i nie wykazują długoterminowych skutków, to jednak obecne dowody wskazują na to, że elektryczne papierosy są szkodliwe. W pewnym sensie mogą być „zdrowsze” od tradycyjnych papierosów i mogą stanowić dla nich „lepszą” alternatywę, ale mimo wszystko większość z nich zawiera nikotynę. Jest ona nie tylko uzależniająca, ale także w głównej mierze ma negatywny wpływ na układ krążenia oraz układ oddechowy. Nikotyna może podnosić ciśnienie krwi i zwiększać ryzyko chorób serca i udaru. Poza tym długotrwałe palenie nierzadko prowadzi do miażdżycy tętnic, co zwiększa ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych. Wdychanie pary z papierosa elektronicznego podrażnia również drogi oddechowe oraz może powodować inne poważne problemy z układem oddechowym. Nikotyna związana jest także z wyższym ryzykiem rozwoju wielu rodzajów nowotworów. Z kolei u kobiet w ciąży może prowadzić do różnych komplikacji ciążowych oraz negatywnie wpływać na rozwój płodu. Poza tym warto mieć na uwadze to, że szczególnie niekorzystne jest „przełączanie się” między papierosami tradycyjnymi a e-papierosami, o czym donoszą najnowsze badania. Takie rozwiązanie może mieć jeszcze gorszy efekt dla zdrowia niż sięganie po jedną z tych opcji indywidualnie.
Niezwykle korzystny dla zdrowia jest jednak treściwy sen, o który powinniśmy się codziennie troszczyć. W tym celu warto wyposażyć się w odpowiednie akcesoria sypialniane, a w szczególności wygodny materac, który dostaniesz między innymi pod tym linkiem: https://sennamaterace.pl/118-materace-80×190.
Inne czynniki do rozważenia
Oprócz aspektów zdrowotnych istnieją inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy porównywaniu papierosów elektrycznych i tradycyjnych. Przykładowo warto się zastanowić nad wpływem papierosów na otoczenie i środowisko. W tym przypadku elektryczna alternatywa jest mniej uciążliwa, gdyż nie emituje ona dymu, który zawiera szereg szkodliwych substancji. Papierosy tradycyjne zdecydowanie bardziej szkodzą środowisku, a poza tym, według powszechnej opinii, pozostawiają po sobie nieprzyjemny zapach, który trudno zniwelować. E-papierosy są też często tańszą opcją, choć początkowo wymagają inwestycji w urządzenie. Z kolei paczka zwykłych papierosów z roku na rok drożeje, a regularny wydatek potrafi zebrać naprawdę dużą sumę pieniędzy.
W pewien sposób e-papieros może stanowić „zdrowszą” alternatywę dla tradycyjnego papierosa, warto jednak wiedzieć, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest całkowite zaprzestanie palenia. Choć elektryczny papieros jest mniej szkodliwą wersją palenia, to nadal często zawiera nikotynę, która ma niezwykle negatywny wpływ na zdrowie ludzkie. Korzystanie z elektrycznego rozwiązania nie jest zatem pozbawione ryzyka.
Przeczytaj także: