Prześcieradła występują w różnych rozmiarach i kolorach. W sklepach można znaleźć także wersje ze wzorami florystycznymi lub geometrycznymi. Słowem: do wyboru – do koloru! Trudność pojawia się jednak w momencie, kiedy musimy zdecydować się na konkretny wymiar prześcieradła lub kołdry. Jak więc wybrać odpowiednie rozmiary tych tekstyliów?

Jaki rozmiar prześcieradła będzie odpowiedni?

Przed udaniem się na zakupy w poszukiwaniu nowego prześcieradła, pierwszą czynnością jaką należy wykonać, będzie dokładne zmierzenie materaca. Uzyskane wymiary będą swoistym wyznacznikiem, którym będziesz kierować się podczas wyboru prześcieradła. Producenci oferują prześcieradła z gumką lub bez niej. Gumka daje możliwość większego usztywnienia prześcieradła, ponieważ trzyma je bezpośrednio na materacu. Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujesz, obie z nich dobieraj w odniesieniu do wymiarów Twojego materaca. Jeżeli dysponujesz materacem king size o wymiarach 200×200, wybierz prześcieradło 200×200, które zapewni Ci idealne dopasowanie do Twojego materaca. Pamiętaj, że nawet jeśli niedokładnie zmierzysz materac, a w konsekwencji zakupisz zbyt duży rozmiar prześcieradła, nadmiar materiału zawsze możesz pod nim ukryć.

Jak wybrać rozmiar kołdry?

Jaki rozmiar prześcieradła i kołdry wybrać?Podczas wybierania kołdry panuje ta sama zasada co w przypadku prześcieradła – przede wszystkim zmierz swój materac. Jeżeli wymiary będą mniejsze od materaca, kołdra nie będzie prezentowała się estetycznie. Idealnie dopasowana to taka, która delikatnie zwisa po obu stronach łóżka lub sięga jego krawędzi. Jeśli posiadasz łóżko dwuosobowe możesz zdecydować się na zakup dwóch kołder o długości 200 cm i szerokości 130-140 cm, które będą oddzielne dla każdej z osób. Do tego celu idealnie nada się nasza kołdra 135×200. W innym wypadku, możesz także postawić na jedno wspólne okrycie o rozmiarze 200×220 cm lub 200×200 cm.

Czy rozmiar poduszki jest ważny?

Odpowiedź brzmi: i tak, i nie. Wszystko zależy od tego, jakie masz preferencje i w jaki sposób chcesz wykorzystać poduszkę. Wszystkie poduszki do spania posiadają standardowe rozmiary: 70×80 cm oraz 50×60 cm. Na rynku dostępne są także poduszki dekoracyjne, a także tzw. jaśki. Pierwsze z nich występują w rozmiarach 50×50 cm, natomiast drugie z wymienionych mają wymiary 40×40 cm. Aby sypialnia była uporządkowana i dawała poczucie ładu oraz harmonii, wybierz poduszki o takim samym wymiarze. Jeśli natomiast lubisz niejednolitość, wybierz poduszki dekoracyjne o różnych rozmiarach – to wprowadzi do Twojej sypialni więcej warstw i różnorodności. Dzięki temu nie będziesz narzekać na nudny wystrój wnętrza. Oczywiście te dekoracje dla łóżka możesz dodatkowo zróżnicować poprzez zakupienie poduszek w różnych kolorach, wzorach i materiałach.

Co z pościelą?

Podczas zakupu pościeli powinniśmy przede wszystkim kierować się wystrojem sypialni oraz panującą w niej kolorystyką. Ma to ogromne znaczenie – łącząc pościel w kwiaty z motywem kosmicznym kompletnie zmieszamy ze sobą dwie odmienne stylistyki, co w konsekwencji zaburzy estetykę pomieszczenia. Aby uniknąć podobnych zaburzeń wystroju, wybierajmy raczej kolory z tej samej palety barw oraz wzory, w których dominuje delikatna grafika, nawiązująca kolorem do pozostałych dekoracji. To pozwoli zachować harmonię i poczucie jedności. Przykładowo: jeśli posiadamy sypialnię w stylu cottagecore, idealnym pomysłem będzie wybór pościeli w subtelny florystyczny wzór, taki jak różyczki czy inne kwiaty. Aby dopełnić wystrój, możemy na łóżku położyć narzutę lub pled w odcieniu zbliżonym do tego na pościeli. Wybór pościeli nie polega jednak tylko na wzorach i kolorach. Ogromne znaczenie ma także materiał. Producenci oferują klientom wiele zróżnicowanych propozycji materiałów, z jakich wykonana jest pościel:

  • flanela – odporna na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym niezwykle ciepła;
  • jedwab – wyjątkowo miękki i aksamitny w dotyku;
  • satyna – bardzo trwała i przede wszystkim luksusowa;
  • bawełna – miękka oraz odpowiednia dla alergików;
  • atłas – gładki oraz lekki jak piórko materiał, który idealnie nadaje się na lato.

Pamiętaj o wygodnym materacu

Idealnie dobrana do wymiarów łóżka pościel to nie wszystko. Pamiętaj, o podstawie, czyli materacu! To na nim układasz swoje ciało każdego dnia. Z tego względu zwróć szczególną uwagę na to, aby był on dobrany do Twoich potrzeb. Wbrew pozorom, miękki materac wcale nie jest najlepszy. Przede wszystkim musi być odpowiednio twardy. Każde ciało ma inne preferencje, dlatego każdy z nas kieruje się innymi czynnikami podczas wyboru materaca. Nie zapomnij również o jego wysokości, która musi być dopasowana do Ciebie.

Mamy nadzieję, że od teraz wybór odpowiedniego rozmiaru prześcieradła i kołdry nie będzie już więcej wyzwaniem. W naszym poradniku opisaliśmy wszystkie istotne kwestie, dlatego nie trać więcej czasu i kup swoją wymarzoną pościel!