Ręcznik to wyrób, który został stworzony z materiału dobrze chłonącego wodę. W domu mamy wiele modeli, które różnią się między sobą gramaturą, fasonem czy rozmiarem. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego, że mogą one pełnić wiele funkcji? Zależą one przede wszystkim od rozmiaru. Zatem, jak je wybrać oraz czy warto wyposażyć swoją łazienkę w małe ręczniki?

Dobry ręcznik – czyli jaki?

W sklepach stacjonarnych oraz internetowych znajdziemy wiele produktów. Mogą one dotyczyć artykułów do spania, np. materaców. Produkty te są ważne z uwagi na fakt, iż wpływają w korzystny sposób na zdrowy i spokojny sen. Obecnie mamy dostęp do licznych produktów, które różnią się między sobą budową oraz właściwościami. Podobnie jest w przypadku ręczników – jedne cieszą nasze oczy, inne są miękkie lub niewiarygodnie chłonne. Cechy te wiążą się z licznymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze. Oznacza to, że powinniśmy się kierować:

 • rodzaj tkaniny,

 • gramaturę,

 • wzornictwo i wykończenie,

 • kolor.

Przy zakupie warto również zastanowić się, jaki rozmiar ręcznika nas interesuje. Wyróżnia się głównie małe i duże modele. A czym one różnią się od siebie?

Duży, średni czy mały ręcznik?

Duże ręczniki – 85×160, 75×150 lub 70×140 cm idealnie sprawdza się na plaży oraz basenie. Możemy się nim okryć oraz wytrzeć po udanej kąpieli. Najczęściej jednak wykorzystujemy je w łazience do osuszania całego ciała. Z powodzeniem możemy je owinąć wokół ciała, np. gdy nie mamy szlafroka. Średnie ręczniki stanowią natomiast najbardziej podstawowe i uniwersalne rozwiązanie w przypadku klasycznych ręczników toaletowych. Modele 50×100, 50×90 czy 70×120 cm możemy używać:

 • od osuszania twarzy, ciała, włosów,

 • do wycierania ciała dzieci,

 • jako ręcznik na plażę lub basen dla dzieci.

Swoją rolę również odgrywają małe ręczniki. W zależności od rozmiaru mogą być używane do osuszania włosów, twarzy lub ciała dziecka. Jednak to nie jedyne argumenty, które przemawiają za ich zakupem!

Dlaczego warto postawić na małe ręczniki?

3. Małe ręczniki - czy są praktyczne? Kąpiel to przyjemna czynność, która większość z nas lubi. Możemy zadbać o swoje ciało poprzez stosowanie licznych preparatów, takich jak kosmetyki do włosów, żele pod prysznic czy różnego rodzaju odżywki. Po wyjściu spod prysznica najczęściej stawiamy nogi na dywaniku łazienkowym – ale czy zawsze. Jak się okazuje, małe ręczniki z powodzeniem odnajdują się jako tzw. stopka, czyli ręcznik służący do odseparowania podłoża od naszych stóp po kąpieli, np. w hotelach. Najczęściej tego rodzaju produkty mają wymiary 50×70 cm. Oprócz tego, mamy do czynienia z modelami:

 • 30×30 cm, które są przeznaczone głównie dla dzieci i umożliwiają osuszenie rąk oraz twarzy,

 • 30×50 cm, które najczęściej spotykamy w łazienkach i toaletach, np. przy umywalce, a ich zastosowanie zazwyczaj sprowadza się do osuszania rąk i twarzy,

 • 40×60 cm, które świetnie sprawdzą się do osuszania włosów oraz wycierania małych dzieci.

Jak często prać małe ręczniki?

Ręcznik jest używany do osuszania czystej skóry. Dotyczy to zarówno rąk, jak i twarzy czy całego ciała. Czy oznacza to, że nie musimy ich tak często prać? Jak się okazuje, jest wręcz przeciwnie! Wilgotny ręcznik pozostawiony w ciepłej łazience stwarza idealne środowisko do rozwoju bakterii. Z uwagi na to, najlepiej byłoby wymieniać ręcznik codziennie, jednak kwestia ta jest dość uciążliwa. W praktyce czynność tą wykonujemy raz lub dwa razy w tygodniu. Jest to ważne z uwagi na higienę oraz zdrowie, gdyż używanie brudnego ręcznika może skutkować:

 • wypryskami skórnymi,

 • zaczerwienieniem skóry,

 • łuszczeniem się skóry.

Ręcznik to nieodłączny element każdej łazienki. Pełni wiele funkcji, które zależą w dużej mierze od jego rozmiaru. Małe ręczniki są praktyczne i znajdują wiele zastosowań, m.in. są używane do twarzy lub rąk.