Okres dojrzewania nastolatka niezaprzeczalnie nie należy do najłatwiejszych. Dlatego też wiele rodziców nie wie, jak rozmawiać ze swoim dzieckiem i często również nie rozumie, dlaczego nastolatek zachowuje się tak, a nie inaczej. Młode osoby zazwyczaj także nie chcą z nami rozmawiać. Jak więc skłonić nastolatka do zwierzeń i sprawić, aby chciał nas wysłuchać? Jak przeprowadzić rozmowę z nastolatkiem, aby nie zamieniła się ona w kłótnię i była efektywna? Dowiesz się tego w tym artykule!

Dlaczego warto rozmawiać z nastolatkiem?

Większości rodzicom wydaje się, że pytania typu “jak w szkole”, “czy wszystko w porządku?” wystarczą, aby utrzymać odpowiedni kontakt z nastolatkiem. Tak jednak nie wygląda prawidłowy dialog. Daje on jedynie złudne przekonanie, że w rodzinie wszyscy czują się dobrze. Odpowiedzi “spoko”, “może być” wcale nie odzwierciedlają rzeczywistości. Nie na tym powinna polegać rozmowa z nastolatkiem. Jeśli chcemy faktycznie posiadać zdrową relację z naszymi dziećmi, powinniśmy podjąć starania prawdziwego dialogu. Spokojna dyskusja w bezpiecznej atmosferze to sposób na okazanie wsparcia dziecku w trudnych chwilach. Wysłuchując jego problemy, pokazujemy swoje zainteresowanie, a przy tym możemy bliżej poznać drugiego człowieka. Rozmowa powinna być naturalnym elementem rodzinnego życia, a nie przykrą koniecznością.

Jak rozmawiać? Przede wszystkim wysłuchaj!

Bez uważnego słuchania nie jest możliwy żaden dialog. Niestety dorośli są przyzwyczajeni do oceniania, moralizowania, komentowania i doradzania, przez co nie liczą się z tym, co inni mają do powiedzenia. Dziecko natomiast właśnie tego potrzebuje – aby było wysłuchane. Nic więc dziwnego, że nastolatki reagują na zachowanie dorosłych bardzo nerwowo i nie chcą z nimi “rozmawiać”, a tym bardziej wysłuchać tysięczny raz tych samych cennych rad. Słuchanie jest tak samo ważne jak mówienie. Jeśli sobie tego nie uświadomimy, nasza rozmowa z pewnością się nie powiedzie.

Rozmowa z nastolatkiem - jak ją przeprowadzić?Poważne traktowanie

Nastolatek chce, aby je poważnie traktować, więc się do tego dostosuj. Okres dojrzewania to czas, w którym kształtują się opinie i zainteresowania dziecka. Ważne jest zatem to, aby dać mu możliwość wyrażania swoich myśli. Dzięki temu będzie ono dorastało w poczuciu własnej wartości. Warto więc stawiać nastolatka w dyskusji jak równego sobie. To pozwoli zbudować dojrzalszą i zdrową relację. Nie próbujmy być też zabawni. Jeśli konkretny problem jest dla nastolatka naprawdę frustrujący, bycie “śmiesznym” może oznaczać brak powagi i zainteresowania.

Okaż zainteresowanie

Jak już wcześniej zostało to wspomniane, relację z nastolatkiem buduje się na podstawie codziennych rozmów, a nie tylko w momencie konieczności rozmowy na trudny temat. Jeśli codziennie przeprowadzamy ze swoim dzieckiem dialog, okazujemy nim zainteresowanie. Starajmy się, aby nie była to powierzchowna rozmowa. Nastolatek nie żyje samą szkołą. Warto spytać go chociażby o przyjaciół czy o to, czym się pasjonuje. Dzięki temu dziecko zauważy Twoją troskę, a Ty będziesz na bieżąco orientować się, z czym obecnie się ono zmaga.

Zadawaj pytania, ale nie przesłuchuj!

Zadawanie pytań jest bardzo ważne w każdej relacji, jednakże nigdy nie należy przesłuchiwać swojego dziecka. Przesłuchiwanie często łączy się bowiem z ocenianiem i moralizowaniem. Nie warto na siłę przekonywać nastolatka do wyjawienia pewnych informacji. To oczywiste, że nie będzie on chciał nam powiedzieć o niektórych sprawach. Zadbaj więc o to, aby dziecko czuło się komfortowo podczas rozmowy. Wróć myślami do czasów, kiedy sam byłeś nastolatkiem i przypomnij sobie, czy sam faktycznie mówiłeś o wszystkim swoim rodzicom. Z pewnością nie. Zawsze są takie sprawy, którymi nie wolimy się dzielić z mamą czy z tatą.

Nie unikaj trudnych tematów

Często tematy, które są dla nas niekomfortowe, powinny być wypowiedziane na głos. Niestety zwykle bywa tak, że unikamy rozmów dotyczących cięższych problemów. Jednakże w trosce o dobrą relację między dzieckiem a rodzicem powinniśmy podejmować się nawet tych najtrudniejszych dla nas tematów. Często należą do nich: zdrowie seksualne, związki oraz używki. Lepiej nie zostawiać nastolatka z informacjami, które uzyskuje z internetu lub od rówieśników. Podejmując tego typu tematy, pokazujesz, że się ich nie boisz, a w przyszłości istnieje większe prawdopodobieństwo, iż nastolatek zwróci się do Ciebie ze swoim problemem.

Zrezygnuj z zakazów bez uzasadnienia

Jeśli rodzicom nie spodobało się zachowanie nastolatka lub nie zgadzają się na jego plany, często reagują odruchowym “nie”, nawet jeśli nie posiadają ku temu konkretnego uzasadnienia. Dzieci wtenczas dopytują się “dlaczego?”. Odpowiedź “bo tak” nie stanowi żadnego rozwiązania. Zanim coś powiesz, dobrze to przemyśl. Jeśli będziesz posiadać konstruktywny powód swojej odmowy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nastolatek uszanuje Twoją decyzję.

Nie zapominaj także o tym, aby zapewnić swojemu dziecku wszystko, co najlepsze, a w szczególności odpowiednie wyposażenie łóżka do wypoczynku. Przede wszystkim powinieneś skupić się na doborze wygodnego materaca. Na tej stronie: http://www.sleepinghouse.pl/ z pewnością znajdziesz idealny produkt. Natomiast pod tym linkiem: https://sleepinghouse.pl/134-materace-90×200 znajdują się materace w rozmiarze 90×200, które stanowią doskonałe rozwiązanie do łóżka młodzieżowego. Z kolei w tym artykule: https://sleepinghouse.pl/artykul/zdrowy-sen-dziecka-na-co-zwrocic-uwage znajdziesz wiecjeinformacji na temat zdrowego snu dziecka.

Choć okres dojrzewania jest trudny zarówno dla nastolatka, jak i rodzica, odgrywa on naprawdę ważną rolę. Podstawę stanowi tutaj właściwa komunikacja z naszym dzieckiem – starajmy się więc zadbać o to, aby dziecko mogło nam zaufać i nie bało się podejmowanego przez nas dialogu. Powyższe wskazówki niewątpliwie pomogą to osiągnąć.